Кој од Балканот испраќа најмногу оружје во Украина?

Сподели со своите пријатели

Повеќето балкански земји јавно или тајно испраќаат оружје и воена опрема во Украина, а предничат Грција и Словенија, според достапните податоци.

Loading...

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, Грција на крајот на февруари првпат испратила воена помош за Киев, а сега ветила дека ќе испрати дури 122 советски борбени возила на пешадија (БВП) БМП-1 со борбен комплет за топ и митралез.

Станува збор за застарени модели од средината на 1960-тите, но сепак се употребливи возила кои се во арсеналот на двете завојувани страни.

Досега тие возила се користеа за обезбедување на грчките острови во Егејското Море кон Турција и затоа испраќањето на тие БДП е условено со добивање половни БДП Мардер 1А3 или А5, кои Германија и ги вети на Грција доколку го реализира планот за донации за Украина.

Освен БДП, Грција вети дека ќе испрати и други видови оружје во значителни количини.

Според истиот извор, Грција ќе испрати 2.100 топовски гранати од 73 милиметри, 2.100 топови од 122 милиметри, 20.000 автоматски пушки АК-47 со 3,2 милиони куршуми, 60 лесни преносливи ракетни системи FIM-92 Stinger, и 20000017 Украина. 155 милиметри и 1.100 противтенковски фрлачи RPG-18.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од почетокот на август од Украина извезени 370.000 тони храна

На второ место во регионот, барем според она што е јавно достапно, е Словенија, која планира да испрати 35 BVP од југословенското производство М-80А во Украина. Тоа е истиот модел што активно се користи во војската на Србија и во Хрватска.

Во едно неодамнешно интервју, словенечкиот министер за одбрана Марјан Шарец рече дека неговата земја не донираше југословенски тенкови М-84 на Украина, но планира да испрати 35 БВП М-80А.

Loading...

„Словенија донираше пешадиско оружје, шлемови, заштитни елеци… Словенија даде многу. Нашиот арсенал од она што можеме да го дадеме се испразни“, изјави Шарец.

За разлика од Грција и Словенија, кои во медиумите ги објавуваат своите намери за испраќање воена помош за Украина, другите земји таа работа главно ја вршат молчејќи, споделувајќи нецелосни информации.

Така, Владата на Црна Гора неодамна соопшти дека е прифатен предлогот на Министерството за одбрана на таа земја за испраќање „дополнителна воена помош“ за Украина, иако јавноста досега немаше информации дека дел од оружјето е испратено.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Го извршивме досега најдлабокиот напад на окупираната територија

И Хрватска на самиот почеток на војната накратко ја информираше јавноста дека ќе испрати заштитна опрема и пешадиско оружје во Украина.

Од изјавата на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ беше јасно дека помошта испратена за Украина е вредна 124 милиони куни (околу 16,5 милиони евра), но нема детали што содржи пратката.

На социјалните мрежи и каналите кои ја следат војната во Украина, забележливо е дека на снимките се појавуваат југословенски автоматски пушки М-70, а од претходно се регистрирани минофрлачки мини од 60 милиметри, па дури и униформи М-89.

На самиот почеток на војната, Македонија потврдно одговори на барањето на Украина да обезбеди воена помош, но раководството на земјата ги прогласи деталите за воена тајна.

„Бидејќи јавноста не беше информирана за видот на воената помош испратена во Украина, експертската јавност шпекулираше дека Северна Македонија испратила резервни делови за украинските авиони и хеликоптери, кои, како во некоја игра на судбината, пристигнале од тие земји, сите заедно со пилотите, кога во тогашна Македонија беснееше вооружениот бунт на Албанците“, пишува порталот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија повторно испорачува гас на Летонија

Не е познато дали и во колкава мера Романија испратила оружје во Украина, но сосема е јасно дека таа земја ги помага воените напори на својот сосед со тоа што овозможува значителен дел од помошта од Западот преку нејзина територија да стигне до Киев.

Најголем проблем околу испраќањето на воената помош имало во Бугарија, каде поради тоа прашање настанала владината криза.

 На крајот беше постигнат компромис, што значи дека Бугарија ќе се воздржи од испраќање оружје, но ќе даде воено-техничка помош, односно ќе го поправи оштетеното украинско оружје или средствата што им поминале.

Единствената земја во регионот која отворено ја отфрли можноста за воено мешање во конфликтот меѓу Русија и Украина е Унгарија.

Премиерот на таа земја Виктор Орбан за тамошните медиуми изјавил дека неговата земја е за „финансирање мир, а не војна“ и затоа одлучила да не ја снабдува Украина со оружје.