Кој има корист од уништувањето на браната во Украина?

Сподели со своите пријатели

Големата  и важна брана во окупираниот дел на јужна Украина се урна, предизвикувајќи поплави низводно.

Loading...

Кој има корист од тој чин?

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништување на браната, потсетувајќи на минатогодишните нерешени експлозии на гасоводот Северен тек.

Во двата случаи, сомнежите на Западот веднаш паднаа врз Русија. Но, и двата пати Москва одговори со: „Не сме. Зошто би го направиле тоа? Ова нè повредува“.

Како уништувањето на браната и штети на Русија?

Во случајот со уривањето на браната Каховка, Русија може да укаже на најмалку два начина на кои им штети на нејзините интереси.

Поплавите низводно го принудија да ги евакуира војниците, како и цивилите на исток, подалеку од Херсон и широките брегови на реката Днепар.

Ова ќе обезбеди одредено ограничено олеснување за жителите на Керсон кои мораа да живеат со секојдневните руски артилериски и ракетни напади.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жестоки експлозии на Крим, нов напад на седиштето на руската флота?

Второ, ова може да влијае на снабдувањето со вода на окупираниот Крим, сув полуостров кој се потпира на свежа вода од каналите во близина на урната брана.

Откако Русија незаконски го анектираше во 2014 година, таа стана силно утврдена територија што и Русија и Украина ја нарекуваат своја.

Loading...

Како уништувањето на браната и штети на Украина?

Сепак, уривањето на браната во Каховка треба да се гледа во поширок контекст на војната во Украина и конкретно во светлината на украинската летна контраофанзива, која очигледно веќе започна.

За да успее оваа контраофанзива, таа мора да стави крај на руската контрола врз голем дел од територијата што руските сили ја зазедоа минатата година и го поврзаа Крим со источниот украински регион Донбас.

Ако Украина може да најде начин да ги пробие руските одбранбени линии јужно од Запорожје и да ја раздели таа територија, може да го изолира Крим и да постигне голема стратешка победа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски ја покани Марина Абрамовиќ да биде амбасадор на Украина

Но, Русите научија многу лекции од почетокот на инвазијата во февруари минатата година.

Тие ја погледнаа мапата, сфатија каде Украина најверојатно ќе нападне и ги поминаа последните месеци градејќи некои навистина застрашувачки утврдувања за да го блокираат секое напредување на Украина кон Азовското Море.

Воопшто не е сигурно дека Украина планирала да испрати свои сили кон западната страна на таа одбрана.

Воената команда во Киев разумно ги крие своите карти за да ја држи Русија во неизвесност.

Проблем за украинската контраофанзива

Но, уништувањето на браната, од кој и да го извршил, сега ја прави таа опција многу попроблематична.

Loading...

Днепро веќе беше широка река до моментот кога ќе влезе во јужна Украина, а преминувањето на оклопна бригада преку него, под руска артилерија и ракетни напади, би било крајно опасно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14

Со уништената брана и поплавени огромни површини земја низводно, областа на левиот (источен) брег спроти градот Херсон стана практично недостапна за украинските оклопни транспортери.

Русите веќе направиле нешто слично во историјата

Треба да се напомене дека Русите направиле нешто слично во историјата на истата река.

Имено, во 1941 година, советските трупи ја разнесоа браната преку реката Днепар со цел да го спречат напредувањето на нацистичките трупи.

Илјадници советски граѓани, наводно, загинале во поплавите.

Но, клучот сега е дека кој и да ја пробие браната Каховка, ја наруши стратешката шаховска табла во јужна Украина, принудувајќи ги двете страни да направат серија големи прилагодувања и можеби одложувајќи го следниот чекор на Украина во нејзиниот долго ветен контранапад.

Анализа на Би-Би-Си

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...