Кој е најголемиот добитник од енергетската војна?

Сподели со своите пријатели

Најголемите кинески енергетски компании испраќаат течен гас во земјите од Европската унија со цел да се надмине енергетската криза која го зафати Стариот континент по руската инвазија на Украина.

Loading...

Блумберг, како што пренесува Business Insider, наведува дека пратките досега ги праќале големите компании Sinopec и PetroChina.

Испораките од Кина доаѓаат откако Русија го прекина снабдувањето со гас во Европа преку Северен тек 1.

Дури и малите компании како кинеската ENN Energy Holdings одлучија да го понудат својот гас во Европа, гледајќи можност за добар бизнис.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  30.000 патници во Германија утре ќе останат без лет

Новите количества гас што ги добиваме од Кина треба барем малку да ја олеснат ситуацијата, но вреди да се напомене дека Европа, но и Азија се соочуваат со рекордни цени на природниот гас.

Во меѓувреме, Гаспром објави дека има намера да продава гас на кинески компании кои ќе го платат во рубљи, но и во јуани.

Минатата година Кина беше најголемиот светски купувач на течен природен гас. Сепак, строгите ограничувања во Пекинг поради КОВИД-19 доведоа до 20 проценти помала побарувачка оваа година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во Иран, најмалку 276 повредени

Откако започна војната во Украина, Русија ја зголеми трговијата со Кина, што ја зголеми побарувачката за јуани.

Loading...

Русија сега е трет по големина пазар на јуани во светот, пренесува Јутарњи лист

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.