25.04.2019 09:27

Кои се значењата на боите на велигденските јајца?

Facebook Twitter Google+

На овој ден рано наутро пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите велигденски јајца. Најпрво каснуваат малку леб, се вртат кон исток, се прекрстуваат и ги бојат првите три црвени јајца.

Првото јајце, божјаче, откако ке се бојадиса се остава да го „фатат“ првите зраци од сонцето, а потоа се будат децата и со него на лицето им се прави „Црвено-бело“.

Loading...

Божјарчето се чува цела година, до наредниот Велики Четврток, и само ова јајце не скапува!

Останатите јаца се бојадисуваат во различни бои и на различни начини, а еве кои се значењата на боите на велигденските јајца:

Црна – вечност

Жолта – светло, среќа

Црвена – божествена љубов, надеж

Кафена – среќа

Loading...

Бела – чистота, невиност

Портокалова – издржливост и сила

Зелена – раст

Виолетова – надеж и вистина

Сина – здравје.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments