Кои прашања луѓето најчесто ги гуглаат, а се срамат да го прашаат лекарот?

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, бројот на луѓе кои имаат повеќе доверба на интернетот отколку на нивниот лекар е зголемен.

Loading...

Тие се срамат да им ги постават на лекарите оние незгодни прашања и тие повикуваат на помош на сите страници на интернет кои се поврзани со проблемот.

Еден лекар одлучи да одговори на сите „срамни“ прашања и на тој начин да им помогне на луѓето кои се обидуваат да научат како да „излечат“ одредена болка на тој начин.

Фреквенцијата на истите прашања го зачуди лекарот, бидејќи тоа се сосема нормални работи што предизвикуваат чувство на непријатност и срам кај толку многу луѓе.

 

 

Еве десет работи што луѓето најчесто ги бараат на интернет!

Loading...
  1. Како да се третира габична инфекција?

Габична инфекција е почеста кај жените и е болест на мукозната мембрана на гениталните органи, предизвикана од зголемен раст на кандида.

Тоа е последица на лошата хигиена и е сосема безопасен проблем. Голем број луѓе бараат решение за овој проблем на интернет, па може да се разбере дека тој сè уште е табу тема.

  1. Како да се ослободите од акните и мозолките?

Скоро секој има некаков вид проблем со акни. Тие често можат да остават дамки, лузни, а многумина имаат проблем со самодоверба поради нив.

Ако имате големи проблеми со мозолчиња и акни, подобро е да одите на лекар кој ќе ви препише креми дизајнирани специјално за вашата кожа!

 

 

  1. Како да се отстранат брадавиците?

Отстранувањето на брадавиците е на трето место од најнепријатните здравствени проблеми.

Loading...

Брадавиците најчесто се наоѓаат на рацете, нозете, колената и прстите. Лекарите велат дека тие поминуваат сами за една година, а има случаи што траат малку подолго.

  1. Како да се третираат хемороиди?

Хемороидите често се јавуваат поради чест и долготраен запек, прекумерен напор за време на нужда или дури и бременост.

Хемороидите можат да бидат многу болни, а фармацевтите препорачуваат креми кои ќе ја намалат болката и непријатноста. Се препорачува поздрава исхрана, вежбање и правилна хигиена.

  1. Што предизвикува запек?

Ако не сте извршиле нужда најмалку три пати во последната недела, тогаш веројатно имате запек.

Бавниот метаболизам, одредена храна или начинот на живот што го водите може да бидат виновни за ова.

 

 

Loading...
  1. Што предизвикува ноќно потење?

Ноќното потење често не е опасно за здравјето. Ако е придружено со дијареја или треска, потребно е веднаш да се посети лекар. Понекогаш тоа е последица на употреба на лекови, алкохол или дрога.

Исто така е можно дека тоа е нешто на што не можете да влијаете, како што се менопауза, низок шеќер во крвта или хиперхидроза или зголемена работа на тироидната жлезда.

  1. Како да ги намалите гасовите?

Нема потреба да се грижите за ова, бидејќи испуштањето на гасовите е здраво. Просечна личност „пушта гулаб“, „прди“ или „пушта ветер“ помеѓу 14 и 23 пати на ден.

Ако сакате да го намалите, елиминирајте ја храната што предизвикува гасови, лактоза, газирани пијалоци и комплексни влакна.

 

Loading...

 

  1. Како да се ослободите од лошиот здив?

Лошиот здив често е причина за храната што ја јадеме, лоша хигиена или расипување на забите.

Ако се грижите за забите, а сепак имате лош здив, обидете се да ја смените вашата исхрана или да го намалите внесувањето на силна храна.

  1. Колку е нормално опаѓањето на косата?

Секој ден, сите губат помеѓу 50-100 влакна. Сè што е над тоа, укажува на проблем – вишок на тестостерон, последица на стрес, недостаток на железо, присуство на некои бактерии или едноставно е причина за генетска природа.

Ако видите дека губите огромни количини коса, веднаш посетете лекар!

Loading...

 

 

  1. Зошто „мочам“ во гаќи кога кашлам?

Ова не е ретка појава, особено кај жени кои родиле неколку пати, а проблемот е секако решлив.

Ако имате послабо карличен дно, кашлањето, кивањето и кревањето поголем товар може да предизвикаат „попуштање“ на мочниот меур.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *