05.12.2017 01:24

Кого првин ќе нападне Северна Кореја доколку избие војна? (видео симулација)

Facebook Twitter Google+

Севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун по лансирањето на последната балистичка ракета, која наводно може да погоди било кој дел од Америка, изјави дека неговата земја е нуклеарна сила и така повторно го впери прстот во окото на Доналд Трамп и САД.

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност Х. Р. Мекмастер изјавил дека Северна Кореја е најголема непосредна опасност за САД и додава дека шансите за нуклеарна војна со таа земја растат од ден на ден.

СВЕТОТ ВО СТРАВ: Северна Кореја лансираше нова балистичка ракета

Се поставува прашањето дали САД со превентивен напад може да ја спречи Северна Кореја да ги лансира ракетите? Ова е тешко иводливо, затоа што Северна Кореја е планинска земја и своите нуклеарни објекти ги сокрил ширум територијата. Воедно ова е многу ризично, затоа што неуспехот би значел изложување на пасност од нуклеарни напади на граѓаните на Јужна Кореја и Јапонија.

Loading...

– Било каков напад на САД, па дури и мал и ограничен, за Ким Џонг Ун би значел само едно – почеток на војна. САД бо случај да сака да ја нападне ќе мора да сигнализираат дека нема да користат нуклеарно оружје. Но, прашање е колку Корејците ќе веруваат, вели аналитичарот Џафри Левис.

Тој додава дека Америка некако би морала да сигнализира на Северна Кореја и Кина, која им е главен сојузник дека нападот е ограничен и дека не намераваат употреба на нуклеарно оружје.

Девојка која избегала од Северна Кореја сведочи за погубувања и сексуалните робинки на Ким Џонг Ун

Ако Ким Џонг Ун се отстрани од власта, тоа не мора да значи дека чувствата кон Америка ќе се променат. Ким има цела политичка елита зад себе и затоа доста од нив би требало да бидат отстранети. А промена на режимот не би одговарала ниту на Кина, затоа што во тој случај многу бегалци ќе пристигнат кај нив.

Севернокорејската војска веројатно првин би го нападнала Сеул, затоа што е најлеско да се активира граничната артилерија. Би ги гаѓале јужнокорејските, американските и јапанските бази. Никој не знае дали Северна Кореја може со нуклеарна ракета да погоди некој америакнски град, како ниту дали Американците би успеале да се одбранат.

Со оглед дека Јужна Кореја е втора економија во светот, падот на нивната економија би се одразил на целиот свет. Но, би се зголемила вредноста на златото и швајцарските франци.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments