КК Куманово убедливо против МЗТ

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово викендов на домашен терен бележат убедлива победа против вториот состав на МЗТ Уни Банка со резултат 95:65.

Балансирана прва четвртина имаа и двата тима што можеше да се види и на крајот од првите десет минути на паркетот, кога семафорот покажуваше 19:20 во корист на гостинскиот состав.

Loading...

Во втората четвртина избраниците на тренерот Александар Петровиќ прикажаа подобра игра па на полувреме заминаа со предност од 43:38.

Второто полувреме целосно беше во знакот на кумановци, особено последната четвртина кога го надиграа противникот со 21 поен разлика.

Најефикасен во дресот на Куманово со 21 поен беше Теодор Атанасов, а двоцифрен број поени впишаа и Миодраг Тодоровиќ, Горјан Марковски, Марјан Јанески и Марјан Младеновиќ.

Кај гостинскиот состав со 13 поени најефикасен беше Андреј Андоновски, а поен помалку впиша и Марко Величковски.

По седумте одиграни кола Куманово и Работнички ја делат петата позиција во табелата со по 11 бода.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *