КК Куманово со пораз од Кожув

Сподели со своите пријатели

Со десет поени разлика Кошаркарскиот клуб Куманово впиша пораз во табелата од домашното кошаркарско првество, откако Кожув победи во вчерашниот дуел одигран во Гевгелија со резултат 79:69.

Кожув покажа солидна игра веќе во втората четвртина со што си овозможија на полувреме да заминат со седум поени предности и резултат 38:31.

Разликата во последниот период веќе стаува двоцифрена во полза на домаќините, односно 67:56 на само четири минути пред крајот на натпреварот, по што Кожув успеа да триумфира над Куманово со резултат 79:69.

Најдобар во таборот на кумановци беше Александар Костоски со 24 поени, а водено и најефикасен играч на целиот меч.

Следниот наптревар ќе се одигра веќе на 12-ти кога КК Куманово на гости ќе се пресметува со ривалот МЗТ Скопје Аеродром.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.