КК Куманово прв балкански тим кој по една година ќе заигра во Израел

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово кон крајот на месецот ќе ги започне натпреварите од втората фаза на БИБЛ лигата, кои се чекор кон Фајнл фор.

Loading...

 

 

За прв противник избраниците на тренерот Игор Ѓорѓиевски, ќе го имаат Хапоел Холон од Израел.

 

 

Loading...

Интересен е фактот што според претставниците на тамошниот клуб, токму Куманово ќе биде првиот тим од регионот на Балканот што по една година ќе заигра во Израел.

 

 

Инаку Хапоел Холон постои од 1947 година, а во 2008та бил национален шампион на Израел.

 

 

Loading...

Имаат и интересна спортска сала, која за жал ќе остане празна поради заштита од ширење на коронавирусот.

 

 

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *