КК Куманово преку „штркчињата“ во Супер лигата

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово рутински го добија вчерашниот меч против вториот тим на МЗТ Скопје, при што во „Јане Сандански“ славеа со резултат 65-79.

Loading...

Домаќинот поведе само во првите десет минути игра, кога семафорот означи 13:9, додека во сите останати периоди избраниците на тренерот Александар Петровиќ покажаа доминатна игра.

Андреј Цветковски до редовите на Куманово со постигнати 19 поени беше најефикасниот играч, со поен помалку е Теодор Атанасов, а со 14 мечот го заврши капитенот Марјан Јанески.

Кај домаќините по 18 поени реализираа Ранко Мамузиќ и Виктор Исајловски, кои всушност беа и носители на играта.

Со оваа победа, на две кола од регуларниот дел од сезоната, Куманово си обезбеди пласман во Супер лигата, каде влегуваат шест екипи од првенството.

Никола Ивановски

Loading...

Leave a Reply