Ќе се предаде ли Трамп до крајот на следната недела?

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател и неговиот соработник се обвинети за обвиненија за заговор во врска со наводниот обид за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година, на кои Трамп загуби од Џо Бајден.

Loading...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се предаде во затворот во округот Фултон во Џорџија до крајот на неделата, објави NBC, повикувајќи се на тројца неименувани официјални лица.

Тие изјавија дека предавањето нема да се случи пред четврток, и дека плановите се финализираат, но дека се уште ништо не е официјално.

Окружниот обвинител Фани Вилис им даде рок на Трамп и неговите наводни соработници до следниот петок да се предадат.

Поранешниот претседател и неговиот соработник се обвинети за обвиненија за заговор во врска со наводниот обид за поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година, на кои Трамп загуби од Џо Бајден.