Ќе нанесеме разорен удар на Москва, се закани лидерот на руските партизани

Сподели со своите пријатели

Руските партизани кои ги нападнаа московските сили од Украина имаат илјадници кандидати кои чекаат да се приклучат на нивните редови и ќе продолжат да напаѓаат долж границата додека не станат доволно силни за да ја нападнат Москва, изјави нивниот командант за Тајмс.

Loading...

„Имаме сериозни способности. Имаме минофрлачи, оклопни возила, Стингери, преносни противтенковски системи и многу ефикасни извидувачки беспилотни летала“, изјави командантот на Легијата на Слободна Русија, користејќи го својот воен прекар Цезар.

Минатонеделниот напад ги донесе првите борби на руска територија од почетокот на војната и првиот вооружен упад во Русија по граничните судири меѓу советските и кинеските трупи во 1969 година.

Тоа доведе до тоа руските власти да евакуираат стотици луѓе пред партизаните да се вратат во Украина.

Цезар моментално командува со баталјонот, но планира да се зајакне бидејќи повеќе Руси сфаќаат дека е можно да се борат и да го поразат претседателот Владимир Путин.

Еден баталјон обично се состои од 500 до 1000 војници.

„Ние ќе продолжиме да ги извршуваме овие вознемирувачки напади до степен до кој ќе го обезбедиме сопственото парче руска територија, за да ни се придружат вистинските руски синови и ќерки, вистински патриоти. Кога тоа ќе се случи, ние брзо ќе ја зголемиме големината на нашата сили и ќе заврши со кампања во Кремљ“, изјави 49-годишниот Цезар.

„Ние не сме група криминалци како Вагнер“

Тој се пошегува дека оружјето на неговата единица е добиено преку онлајн платформите за малопродажба AliExpress и eBay, како и од руските воени продавници.

Loading...

Тој нагласи дека сите членови на неговиот баталјон се руски државјани, но призна дека служеле во украинските вооружени сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат напредни ракети со долг дострел во Украина

„Ние не сме група криминалци или приватна армија како Вагнер. Ние се бориме во структурата на украинските сили. Нашите главни цели и цели се одбраната на Украина и деокупацијата на нејзините територии. После тоа, ќе оди и ослободи го нашиот дом“, објаснува Цезар.

Рацијата беше дизајнирана да ја поддржи планираната контраофанзива на Украина, додаде Цезар, истовремено дејствувајќи како кампања за регрутирање и охрабрувајќи ги Русите да го соборат Путин пред војната да затропа на нивната врата.

„Русите можат да контактираат со нашите претставници, да поминат низ темелен скрининг и процес на селекција и да се приклучат во нашите редови по соодветна обука. Тие доаѓаат во Украина преку неутрални соседни земји. Имаме постојан проток на регрути кој постојано расте. Се повеќе и повеќе Руси сфаќаат дека оваа војна е криминална и дека треба да се запре“, рече Цезар.

„Оние кои го креваат мечот мора да бидат убиени од меч“

„Руското општество мора да разбере дека оние што го креваат мечот можат да бидат убиени и од меч“, додаде командантот на баталјонот.

„Руското општество денес не ја почитува дипломатијата, само силата. И ние им ја покажавме нашата сила.“

Колони оклопни возила и Хамви, поддржани од тенкови и артилерија, ја пробија одбраната на руската граница минатата недела. Тие беа членови на две различни единици, Легијата на слободна Русија и рускиот волонтерски корпус.

Додека во рускиот волонтерски корпус доминираат националисти и екстремната десница, Легијата на слободна Русија тврди дека собира „анархисти, левичари и националисти“, како и луѓе кои имаа мал интерес за политика до руската инвазија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски ја покани Марина Абрамовиќ да биде амбасадор на Украина

Двете групи зазедоа осум населби, заробувајќи најмалку едно возило на безбедносните сили на ФСБ и уништија неколку други.

На видеото се гледа како руски авиони летаат ниско над нивните гранични пунктови, фрлајќи бомби во обид да ги истераат партизанските сили.

Партизаните истакнуваат дека биле изненадени од неорганизираниот отпор и неселективните напади врз руските населби за време на дводневниот конфликт.

„Единиците на ФСБ побегнаа по артилериските напади“, рече Цезар.

„Имавме воени заробеници и им ги земавме возилата. Додека го туркавме патот подлабоко во Русија, набрзо беа донесени редовни воени единици, вклучително и артилерија и авијација. Бевме изненадени што – како во Чеченија, Сирија и Украина – тие неселективно пукаа во цивилни куќи. Ним не им беше гајле што може да настрадаат цивили. Тие само пукаа во позициите што мислеа дека ги држиме“.

Цезар тврдеше дека партизанските сили уништиле две чети на руската механизирана пешадија и убиле 150 војници, уништиле или оштетиле приближно 20 возила и заробиле шест.

Тајмс не можеше да ги потврди овие тврдења, иако Легијата вети дека наскоро ќе објави видео доказ.

Кремљ тврди дека биле убиени 70 партизани, но исто така не обезбеди докази за да го поткрепи тоа тврдење.

Loading...

Кој е Цезар?

„Како што одевме подлабоко, наидувавме на се` пожесток отпор. Тоа беше главно артилерија и борбени авиони. Не сакавме да им дозволиме да ги уништат населбите. Немавме цел да ги оставиме во урнатини, па по завршувањето на нашите задачи, почнавме да се повлекуваме“, рече Цезар, додавајќи дека неговата единица има двајца мртви и десет ранети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Руската православна црква регрутира шпиони во парохиите низ САД?

Во изјава за Тајмс без маска од украинската страна на границата, Цезар изјави дека не се плаши да биде цел на Кремљ бидејќи неговото семејство е безбедно во Украина, а веќе е баран во Русија.

Тој израснал во Сочи, а потоа се преселил во Санкт Петербург, каде што бил фитнес тренер 20 години.

Тој исто така беше член на две екстремно десничарски групи означени како терористички организации за заговор против Кремљ: Руското царско движење и Народната милиција.

„Долго бев мета на руските разузнавачки агенции. Ме апсеа неколку пати, но никогаш не бев во затвор. Мислам дека сега се каат за тоа“, рече Цезар, насмеан.

Цезар смета дека Легијата е „центристичка“ и покрај нејзиното минато, но Алексеј Барановски, портпарол на политичкото крило на Легијата со седиште во Киев, изјави за Тајмс дека таа нема идеологија и дека е повнимателен во однос на опсегот на своите амбиции:

Loading...

„ Ова е политички неутрална организација без идеолошки ставови. Единствената задача е да се собори режимот на Путин“.

Засега, сепак, рече Барановски, Легијата го чека својот момент:

„Не велиме дека утре ќе влеземе во Москва. Тоа ќе се случи кога украинските вооружени сили ќе го ослободат Крим. Политичкиот систем на Путин ќе биде парализиран од поразот на Крим Тогаш ќе треба да зададеме разурнувачки удар Москва. За тоа се подготвуваме“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.