Кина за зборовите на Бајден – крајно погрешно и неодговорно

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Кина ја коментираше последната шокантна изјава на американскиот претседател Џозеф Бајден, кој, да потсетиме, рече дека неговиот кинески колега Си Џинпинг е диктатор.

Loading...

Затоа кинеското Министерство денеска соопшти дека „оваа изјава е крајно погрешна и неодговорна“.

„Кина одлучно стои против политичката манипулација“, рече Мао Нинг, претставник на МНР на Кина.

Таа додаде дека „секогаш има луѓе со задни намери кои се обидуваат да ги испровоцираат и влошат односите меѓу САД и Кина“. Но, тоа нема да заврши успешно“, рече таа, пренесува РИА Новости.

Претседателот Бајден, да потсетиме, уште еднаш го нарече кинескиот претседател диктатор.

„Тој е диктатор во смисла дека е човек кој управува со комунистичка земја, чиј облик на владеење е сосема поинаков од нашиот“, одговори Бајден.

Ова е втор пат оваа година Бајден да го нарече Си Џинпинг диктатор.

Си Џинпинг деновиве е во официјална посета на САД. Тоа е негова прва посета на Вашингтон по шест години и прва средба во живо со Бајден оваа година, пренесува Спутник.

Loading...