Кина воведува итни мерки поради суша и топлотен бран

Сподели со своите пријатели

Кина презема итни мерки за да донесе повеќе вода во сливот на реката Јангце погоден од суша, распоредувајќи помош, сеење облаци и развивајќи нови извори на снабдување, бидејќи рекордниот топлотен бран ги оштетува посевите и влијае на добитокот.

Loading...

Министерството за водни ресурси во средата објави дека сушата во целиот слив на реката Јангце „негативно влијае на безбедноста на водата за пиење за руралното население и добитокот, како и на растот на земјоделските култури.

Тој ги повика регионите да направат точна проценка на ситуацијата во областите погодени од суша и да осмислат планови за одржување на снабдувањето со вода, вклучително и привремен трансфер на вода, развој на нови извори и проширување на цевководната мрежа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зголемен извозот на американски ЛНГ во Европа

За да го зголеми снабдувањето низводно, најголемата кинеска хидроцентрала, Трите клисури, исто така ќе го зголеми испуштањето вода за 500 милиони кубни метри во следните 10 дена, се вели во вторникот.

Дел од добитокот од подрачјата погодени од сушата привремено се пресели во други региони, соопшти Министерството за финансии на почетокот на неделава.

Во средата, централната кинеска провинција Хубеи стана најновата што ја претстави големата метеоролошка програма, распоредувајќи авиони да испалуваат прачки од сребрен јодид во облаците за да предизвикаат дожд.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Тајно погребана тинејџерка убиена за време на протести

Некои региони околу Јангце, исто така, започнаа програми за „сеење на облак“.

Топлотниот бран во Кина сега трае 64 дена, што го прави најдолг од почетокот на целосната евиденција во 1961 година, објавија во средата државните медиуми, цитирајќи податоци од Националниот центар за клима.

Loading...

Бројот на метеоролошки станици кои забележаа температура од најмалку 40 Целзиусови степени достигна 262, што е воедно и најголема бројка.

Осум од нив забележале температура од 44 степени целзиусови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на жртви од фудбалскиот стадион во Индонезија се искачи на 131

Постојано високите температури ќе продолжат во басенот Сечуан и големи делови од централна Кина до 26 август, прогнозираат кинеските власти.

„Посебен случај“ на висок притисок од суптропскиот западен Пацифик е веројатно причината за екстремната топлина, рече Каи Венџу, климатски истражувач во CSIRO, австралискиот Национален институт за научни истражувања.

фото: илустрација