Кина укинува уште ковид мерки

Сподели со своите пријатели

Главниот град на Кина, Пекинг, ги укина негативните сертификати за ковид за влез на аеродроми, супермаркети и јавен превоз, соопштија денеска кинеските медицински власти.

Loading...

Кинеските власти најверојатно утре ќе укинат уште некои мерки низ целата земја, јавува Ројтерс, врз основа на информации од два извори запознаени со плановите.

Кинеските власти продолжија да ги олеснуваат мерките против КОВИД по серијата демонстрации минатиот месец, најголеми во Кина откако претседателот Си Џинпинг ја презеде власта во 2012 година, и се чини дека ја напуштаат својата политика на „нулта толеранција за толеранција кон Ковид“, пренесува Ројтерс.

– Ова може да биде првиот чекор кон повторното отворање и нормален живот – рече жителот на Пекинг Ху Донгсу (27), додека ја бришеше патната карта за да влезе на железничката станица.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Извршниот директор на ТикТок ќе сведочи во Конгресот

Откажувањето на мерките предизвика оптимизам кај инвеститорите, бидејќи претходните ограничувања во Кина се одразија на светската економија, која беше лошо погодена од поскапувањето на енергенсите поради војната во Украина, пренесува Танјуг.