Кина се закани со контрамерки за ограничувања за патувања поради ковид

Сподели со своите пријатели

Кина верува дека во сите земји мерките за одговор на коронавирусот мора да бидат научно засновани и пропорционални, без да влијаат на патувањето и соработката на луѓето, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг и навести дека Пекинг ќе на мерките предвидени за патниците од Кина некои западни земји, би можеле да одговорат реципрочно.

Loading...

Мао Нинг на брифингот рече дека од избувнувањето на епидемијата, Кина активно учествува во меѓународната соработка против корона и соработува со меѓународната заедница за да се соочи со предизвиците на пандемијата, пренесе кинеската новинска агенција Ксинхуа.

Западните агенции известуваат дека Кина денеска се спротивстави на новите барања за тестирање „Ковид-19“ за кинеските патници поставени од голем број земји, велејќи дека мерките „немаат научна основа“.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг, на брифинг им рече на новинарите дека Кина може да воведе „контрамерки засновани на принципот на реципроцитет“. Кина бележи зголемување на инфекциите со коронавирус, додека другите влади ширум светот ја критикуваа дека не е транспарентна во однос на нејзините податоци за инфекција.

Повеќето земји од ЕУ поддржуваат тестирање за ковид на патници од Кина

Имено, повеќето земји од ЕУ се за воведување на тестирање за ковид-19 пред заминувањето на патниците од Кина во ЕУ, соопшти денеска Европската комисија.

По денешниот состанок на Комитетот за здравствена безбедност, советодавното тело на ЕУ составено од здравствени експерти од 27 земји од ЕУ, откриен е заедничкиот пристап на ЕУ кон ова прашање, објави Ројтерс.

„Огромното мнозинство земји се за тестирање на патниците пред да патуваат“, рече портпаролот на ЕК.

Денеска Комисијата подготви нацрт-предлог за нови мерки, кои вклучуваат препорака за носење маски при летовите од Кина, анализа на отпадните води од авионите кои доаѓаат од Кина, геномски надзор на аеродромите и зголемено ниво на внимателност на влезот во ЕУ.

Loading...

Европскиот центар за превенција и контрола на болести минатата недела објави дека во моментов не препорачува мерки за патниците од Кина бидејќи варијантите на вирусот што циркулира во Кина веќе постојат во Европската унија, каде што релативно голем број граѓани се вакцинирани или имаат имаше коронавирус.