Кина почна да користи вакцина против корона која се вдишува

Сподели со своите пријатели

Шангај почна да ја користи првата вдишлива вакцина против коронавирус, а ќе има бесплатна засилувачка доза за луѓето кои веќе се вакцинирани, се вели во соопштението на кинеските здравствени власти.

Loading...

Вакцинацијата против коронавирусот не е задолжителна во Кина, но властите сакаат што е можно повеќе луѓе да примаат дополнителни дози пред да ги ублажат строгите ограничувања како мерки за борба против пандемијата, која ја забавува економијата во време кога остатокот од светот ги укина повеќето мерки.

На видеото објавено на интернет од кинеската државна медиумска компанија, луѓето кои сакаат да се вакцинираат може да се видат како држат кратка пумпа до устата, го вдишуваат лекот и го задржуваат здивот пет секунди.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја подигна борбени авиони поради руски и кинески бомбардери

Новата технолошка вакцина би можела да заштити од вирусот дури и пред да стигне до остатокот од респираторниот систем, иако тоа делумно ќе зависи од количината на изложеност на вирусот.

Во септември, Кина ја одобри вакцината развиена од нејзината компанија CanSino Biologics како дополнителна доза.