Кина објави 10.000 нови инфекции со коронавирус

Сподели со своите пријатели

Главниот град на Кина, Пекинг, денеска ги затвори градските паркови и воведе други ограничувања бидејќи земјата се бори со бран од 10.729 нови инфекции со коронавирус.

Loading...

Во јужната индустриска област Гуангжу и големиот западен град Чонгкинг, повеќе од 5 милиони луѓе моментално се во изолација.

Голем дел од 21 милион жители на Пекинг беа подложени на задолжително дневно тестирање, а беа регистрирани 118 нови случаи на инфекција.

Многу градски училишта се префрлија на учење на далечина, болниците имаат ограничени услуги, некои продавници и ресторани се затворени, а нивниот персонал е ставен во карантин.

Видеата на социјалните мрежи покажаа луѓе во некои области како протестираат или се борат со полицијата и здравствените работници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

Владата соопшти дека го намалува времето што патниците кои пристигнуваат во Кина треба да го поминат во карантин, но не е веднаш јасно кога и каде ќе стапат на сила правилата и на кого ќе се применуваат.

Амбасадата на САД оваа недела го обнови својот совет до граѓаните да избегнуваат патување во Кина освен ако е апсолутно неопходно.

Кинеските лидери вчера ветија дека ќе одговорат на фрустрацијата на јавноста поради нивната тешка стратегија „нулта ковид“ која стави во карантин милиони луѓе и сериозно ја наруши економијата.

Loading...