Кина ќе нѐ престигне во вселенската трка, тврди генералот на вселенските сили на САД

Сподели со своите пријатели

Највисоките американски генерали постојано изразуваат загриженост за брзината на развојот на најновата генерација на воени технологии во главните конкурентски земји за САД – Кина и Русија – истакнувајќи, на сопствено жалење, бирократијата и бавниот развој на најновото оружје од страна на САД.

Loading...

Генералот Дејвид Томпсон, заменик-шефот за вселенски операции на американските вселенски сили, изјави дека Кина гради вселенски капацитети „двојно побрзо“ од САД.

– Тоа што во суштина ги градат, поставуваат и ажурираат своите вселенски капацитети двојно побрзо од нас, значи дека многу брзо, доколку не почнеме да ги забрзуваме нашите можности за развој и испорака, тие ќе не надминат, рече генералот говорејќи на панел дискусијата за време на Форумот за национална одбрана на Реган во саботата.

Томпсон изјави и дека „2030 година не е неразумна проценка „дека вселенските способности на Кина ќе ги надминат оние на САД. Но, генералот ја увери јавноста дека вселенските сили и другите воени гранки сè уште можат да успеат да ги стигнат Кинезите.

Згора на тоа, Томсон додаде дека американската војска со години ги следи руските тестови за уништување сателити со копнено оружје, така што минатомесечниот тест на ракетата што разнесе сателит во орбитата не беше целосно изненадување за војската и разузнавачката заедница.

 

 

Loading...

– Овој напредок во способностите е загрижувачки, не е изненадување, рече тој.

Покрај генералот, демократскиот претставник Џим Купер од Тенеси, кој претседава со поткомитетот за стратешки сили во Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом, кој го надгледува буџетот на вселенските сили и Крис Кубашик, претседател и извршен директор на L3Harris Technologies, одбранбен изведувач кој развива вселенски и воздушни системи, учествуваа на гореспоменатиот панел, модериран од Кристин Фишер од CNN.

Додека САД се уште се „големи“, Кина „агресивно“ се движи во развојот на оружје

Покрај тоа, Томпсон се појави на Fox News во неделата, зборувајќи за трката во вселенско вооружување и конкуренцијата со Кина.

Кинеската вселенска програма ги надминува САД за два пати, што е „неверојатна закана“ што, како што рече, може да ја направи Кина доминантна суперсила во вселената до крајот на деценијата, доколку САД не ја променат својата стратегија.

Нашите способности се најдобри во светот на вселената, но тие се движат агресивно“, му рече Томпсон на водителот Крис Валас. „Тие се движат брзо и мораме да го прилагодиме нашиот пристап„.

Томпсон потоа детално опиша како Кина им се заканува на САД од вселената.

„Кинезите имаат роботи во вселената кои напаѓаат“, рече тој. -Можат да вршат напади со заглавување и ласерско заслепувачки напади. Тие имаат целосен пакет сајбер способности.

Loading...

Томпсон исто така тврдеше дека во 2007 година Кина извршила антисателитски тест сличен на рускиот.

– Апсолутно неверојатна закана со која треба да се справуваме сега и во иднина, рече тој.

Кинеската ПЛА би сакала да стане рамноправна со САД

Министерот за одбрана Лојд Остин предупреди на настанот RNDF во текот на викендот дека Кина може да има 1.000 нуклеарни бомби во својот арсенал до крајот на деценијата.

– Видовме две децении вртоглава модернизација од страна на Народноослободителната армија, рече тој за време на неговото воведно обраќање во саботата. – И кинеската војска брзо станува главен конкурент на Соединетите Држави во Азија – и, на крајот, низ целиот свет.

Сепак, тој ги минимизираше изгледите за нова Студена војна и ги истакна дипломатијата и одвраќањето како стратегија на САД да се натпреваруваат со растечката економска моќ на Кина.

Голем дел од обраќањето на шефот на Пентагон беше посветено на анализа на амбициите на Кина да ја собори американската доминација во глобалниот систем, кој тој го опиша како „сè понаметлив и автократски“.

Освен што го прошири својот арсенал на нуклеарно оружје, Остин исто така тврдеше дека Кина постигнува огромен напредок во вселената и сајбер-просторот.

Loading...

– Сега секогаш ги оценуваме не само способностите туку и намерите и постапките, нагласи тој. – Лидерите на Комунистичката партија на Кина, исто така, се погласно зборуваа за нивното незадоволство од владејачкиот поредок – и за нивната цел да ја истиснат Америка од нејзината глобална лидерска улога.

Истакнувајќи дека Кина го зголеми своето воено присуство во Јужното Кинеско Море, што ги вознемири САД и нивните партнери, Остин вети дека САД ќе ги продлабочат своите врски со своите сојузници во регионот, вклучително и повеќе воени вежби со Јапонија и Јужна Кореја.

Тој, исто така, спомна голем број одбранбени договори, вклучувајќи го и новиот пакт AUCUS меѓу Австралија, Соединетите Американски Држави и Обединетото Кралство за размена на технологија за подморници во обид да се зголеми влијанието на САД во Индо-Пацификот и Индо-пацифичкиот кварт, неформален сојуз меѓу САД, Индија и Јапонија и Австралија.

– Ја надоградуваме лекцијата што ја научивме во текот на четири децении во униформа: Во војна и во мир, секогаш сме посилни кога работиме заедно со нашите пријатели, рече Остин.

 

Loading...