Кина испрати вселенски модул со станбени простории: Ќе гради комори за 3 члена

Сподели со своите пријатели

Кина денес лансираше модул без екипаж кој содржи простории за три лица кои ќе бидат сместени на постојана вселенска станица, што треба да заврши до крајот на 2022 година, објавија државните медиуми.

Loading...

Модулот, наречен „Хармонија на небото“ (кинески Тијанхе), беше лансиран Лонг марш 5б, најголемиот кинески носач на ракети, во 11.23 часот по локално време од центарот за лансирање на вселената Венчанг, од јужниот остров Хаинан, пренесува Ројтерс.

 

 

Тијанхе е една од трите главни компоненти што ќе ја сочинуваат првата независна вселенска станица, која го има единствениот конкурент во Меѓународната вселенска станица (ISS).

ISS го користат некои од водечките земји во светот, како што се САД, Русија и Јапонија, додека на Кина и е забрането да биде дел од ISS со одлука на Америка.

Тијанхе ќе ги направи главните живеалишта за тројцата членови на екипажот на кинеската вселенска станица, што ќе трае најмалку десет години.

Loading...

 

 

Лансирањето на Тијанхе е прва од 11-те мисии неопходни за завршување на вселенската станица, која ќе лета околу Земјата на надморска височина од 340 до 450 километри.

Работата на вселенската станица започна пред една деценија, во 2011 година, а вселенските лаборатории Тиангонг-1 и Тиангонг-2 учествуваа во тој проект.

Кина ги направи истражувањето на вселената приоритет, со цел да биде водечка сила во областа на истражување на вселената до 2030 година.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *