Ким Џонг Ун за прв пат ја покажа ќерката во јавноста (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во саботата за прв пат му ја покажа ќерката на светот на фотографиите на кои се прикажани двајцата пред лансирањето на најголемата балистичка ракета во земјата еден ден претходно.

Loading...

Северна Кореја во петокот ја тестираше интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-17 (ИЦБМ), објави во саботата државната новинска агенција КЦНА.

 

 

Изненадувачки додаток на лансирањето беше присуството на ќерката на Ким, чие постоење никогаш досега не беше јавно потврдено.

Нејзиното неочекувано појавување ги зголемува шансите за лидерство на тоталитарната држава да премине на четвртата генерација на семејството Ким и сугерира дека нуклеарното оружје ќе биде дел од тоа наследство, велат аналитичарите.

KCNA не го именуваше девојчето, кое на фотографиите се гледа во бел мантил како го држи за рака нејзиниот татко додека гледаат во огромниот проектил.

Loading...

„Ова е првпат да ја видиме ќерката на Ким Џонг Ун на јавен настан“, рече Мајкл Маден, експерт за севернокорејското раководство во центарот Стимсон со седиште во САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

 

 

Џени Таун од 38 Север, организација со седиште во Вашингтон која ја проучува Северна Кореја, рече дека Ким што ја носи својата ќерка на тестови на ICBM и објавува слики од двајцата кои го гледаат лансирањето сугерира дека тој нема да се поклони на притисокот да ги забави нејзините програми за оружје или враќање на преговорите.

„Тоа има важност да се пренесе наследството“, рече таа. „Оваа оптика дава чувство дека и таа е дел од нејзиното наследство.

Се верува дека Ким има дури три деца, две девојчиња и едно момче, велат експертите.

Некои набљудувачи веруваат дека едно од тие деца било видено на видеата од прославата на националниот празник во септември.

Loading...

Во 2013 година, пензионираната американска кошаркарска ѕвезда Денис Родман изјави дека Ким има „бебе“, ќерка по име Ју Ае.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Кина поради ковид мерките

По патувањето во Северна Кореја таа година, Родман изјави за Гардијан дека поминува време со Ким и неговото семејство и дека го држел бебето.

Се проценува дека Ју Ае има околу 12-13 години, што значи дека за четири до пет години ќе се подготвува да оди на универзитет или да се приклучи на војската, рече Маден.

 

 

„Ова би значело дека таа ќе биде образована и обучена да стане лидер – тоа би можело да биде подготовка за неа да преземе водечка улога или би можела да стане советник и играч зад сцената како нејзината тетка“, рече тој.

Северна Кореја никогаш не објави кој ќе го наследи Ким ако тој е онеспособен, а со малку информации за неговите деца, аналитичарите шпекулираа дека неговата сестра и лојалистите би можеле привремено да ја водат земјата додека наследникот не биде доволно стар за да ја преземе власта.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почина поранешниот кинески претседател

Појавата на ќерката на лидерот на настанот може да сугерира дека четвртата генерација наследува, додаде Маден.

„Нејзиното присуство е за елитната публика“, рече тој.

Сопругата на Ким, Ри Сол Џу, која ретко се појавува во јавноста, исто така беше на промоцијата во петокот, според КЦНА.

„Секогаш кога ќе се појави Ри Сол Ју, тоа е стратешка порака. Тие обично се дизајнирани да ги намалат тензиите, да ги омекнат другите агресивни пораки (како тестовите) или да ја покажат кохезијата на семејството Ким во време на внатрешни проблеми“, рече Кен Гаус, експерт за лидерството на Северна Кореја со CNA, непрофитна истражувачка организација со седиште во САД.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.