Ким Џонг Ун се расплака додека им се обраќаше на жените (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се расплака на неодамнешниот состанок со жените, каде повика на напори за борба против опаѓањето на наталитетот во земјата.

Loading...

На снимката, која молскавично се прошири на социјалните мрежи, може да се види Ким Џонг-ун како гледа надолу и ги брише солзите од лицето.

„Спречувањето на падот на наталитетот и добрата грижа за децата се сите наши домашни обврски што мораме да ги извршуваме додека работиме со мајки“, рече тој, цитиран од новинската агенција Ројтерс.

Инцидентот се случил на Национален состанок на мајките организиран за мајки во Пјонгјанг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Перу вонредна здравствена состојба поради денга треска

На митингот Ким Џонг-ун ги повика жените да раѓаат повеќе деца „за доброто на партијата, револуцијата и на целата земја“.

Заблагодарувајќи им се на мајките за нивната улога во зајакнувањето на моќта на нацијата, Ким Џонг-ун рече:

„Секогаш мислам на мајките кога ми е тешко да се справам со партиската и државната работа“.

Северна Кореја се бори со недостиг на храна

Фондот за население на Обединетите нации ја проценува стапката на фертилитет во Северна Кореја на 1,8 во услови на долгорочен пад во последните децении.

Loading...

Ова е сè уште повеќе отколку во некои соседни земји. Во Јужна Кореја, стапката на фертилитет падна на рекордно ниско ниво од 0,78 минатата година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите погодија подводни кабли, отежната комуникацијата меѓу Европа и Азија

Стапката на фертилитет во Јапонија падна на 1,26. Јужна Кореја, исто така, се соочува со недостиг на педијатри, тврдат извештаите, бидејќи во еден град се одржуваат собири за свадби за да се зголеми наталитетот во земјата.

Северна Кореја има околу 25 милиони жители. Изолираната земја се соочува со сериозен недостиг на храна поради смртоносниот глад од 1990-тите и други природни катастрофи.

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.