Киев: Уништени две руски „Калибар“ и две крстаречки ракети

Сподели со своите пријатели

Украинската противвоздушна одбрана синоќа уништи два руски ракети од типот „Калибар“ и два крстаречки ракети Кс-59, соопшти Военото воздухопловство на вооружените сили на Украина.

Loading...

Се известува дека руските сили синоќа извршиле напад со проектили од море и од воздух.

„Четири крстаречки ракети беа истрелани од непријателска фрегата од Црното Море во близина на Феодосија. Исто така, два крстаречки ракети Кс-59 беа истрелани од два авиони Су-34 во правец на Криви Рих од воздушниот простор на окупираната област Херсон“, се вели во соопштението, пренесува Интерфакс Украина.

Украинските медиуми претходно објавија дека во Кривји Рих се слушнале експлозии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.