Киев силно ја критикува изјавата на папата за „белото знаме“

Сподели со своите пријатели

Украина силно го отфрли повикот на папата Франциско Киев да преговара за крај на војната со Русија и да покаже „храброст да го подигне белото знаме“.

Loading...

Украинскиот министер за надворешни работи рече дека земјата „никогаш нема да подигне друго знаме“ освен националното сино-жолто знаме.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја отфрли изјавата на папата како „виртуелно посредување“.

Претставникот за печатот на Ватикан тогаш рече дека поглаварот на Римокатоличката црква не зборувал за крајот на војната преку капитулација, туку преку преговори.

Интервјуто за швајцарската RSI, снимено во февруари, ќе се емитува на 20 март во рамките на културната програма.

Според транскриптот од разговорот, цитиран од агенцијата Ројтерс, од папата било побарано да ја коментира дискусијата на оние кои сакаат Украина да бара договор со Русија – односно да го развее „белото знаме“, како што рече новинарот, и оние кои тврдат дека таквата постапка би ја оправдала агресијата.

„Најсилни се оние кои ја гледаат ситуацијата, размислуваат за луѓето и имаат храброст да покажат бело знаме и да преговараат“, гласеше цитатот на Папата.

„Кога ќе видите дека сте поразени, дека работите не одат добро, мора да имате храброст да преговарате“, додаде тој.

Loading...

Изјавата на Папата предизвика низа критики.

За време на неговото обраќање во неделата вечерта, Зеленски не го спомна директно папата, туку ја пофали работата на свештениците на линијата на фронтот.

„Тие се на линијата на фронтот, го штитат животот и човештвото, со помош на молитва, разговор и акција.

„Така е црквата – заедно со луѓе, не на 2.500 километри, на некое друго место, од каде што практично посредува меѓу некој што сака да живее и некој што сака да ја уништи.

Дмитро Кулеба, министерот за надворешни работи на Украина, на социјалните мрежи напиша: „Нашето знаме е жолто и сино“.

„Тоа е знамето под кое живееме, мирно и опстојуваме. Никогаш нема да подигнеме друго знаме“.

Амбасадорот на Украина во Ватикан ја спореди изјавата на папата со зборовите на оние кои се залагаа за преговори со Адолф Хитлер за време на Втората светска војна.

Радек Сикорски, полскиот министер за надворешни работи, праша дали папата, заради рамнотежа, ќе го охрабри рускиот претседател Владимир Путин да собере храброст и да ги повлече силите од Украина.

Loading...

Украинците, вклучително и поглаварот на Украинската грчко-католичка црква, жестоко го критикуваа папата на социјалните мрежи.

Одговарајќи на критиките, портпаролот на Ватикан Матео Бруни рече дека папата „симболично го користел белото знаме, врз основа на прашања од новинарите, за да го одбележи примирјето постигнато со храброста на преговорите“.

Тој додаде дека Папата јасно нагласил дека „преговорите никогаш не се предаваат“.

Повеќе од две години од почетокот на руската агресија, Украина е во дефанзива.

Во февруари, руските сили го зазедоа стратешкиот град Авдеевка, а потоа напредуваа малку подалеку на запад, освојувајќи уште неколку села.

Во американскиот Конгрес сè уште е блокирана помошта од околу 60 милијарди долари наменета за Украина, а европските земји имаат проблеми да се договорат како да го поддржат Киев.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.