Киев ја потроши речиси целата своја артилериска муниција

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на украинската воена разузнавачка служба Вадим Скибицки изјави дека украинските сили ја потрошиле речиси целата своја артилериска муниција и дека се потпираат на оружје од Запад.

Loading...

„Ова сега е артилериска војна, а ние губиме кога станува збор за артилерија“, изјави Скибицки за Гардијан, нагласувајќи дека „сега сè зависи од тоа што Западот ќе и даде на Украина“, пренесува Танјуг.

Скибицки додаде дека Украина има едно парче артилериско оружје на секои 10-15 руски, додека западните партнери ѝ дале на Украина „околу 10 отсто од тоа што го имаат“.

Според него, Украина дневно троши од 5.000 до 6.000 парчиња артилериска муниција.

„Ја потрошивме речиси целата наша артилериска муниција и сега користиме гранати со калибар 155 стандард на НАТО“, рече Скибицки.