Киев бара Русија да се прогласи за „терористичка држава“

Сподели со своите пријатели

Андриј Јермак, шефот на Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, ги повика Соединетите Американски Држави и Европа да воведат сеопфатни санкции кон Москва, по официјалниот извештај на работната група, која се состои од адвокати, дипломати и економисти, чиј заклучок е дека Русија сега треба да биде прогласена за „држава што го спонзорира тероризмот“, пишува денеска Гардијан.

Loading...

Ваквите обвинувања доаѓаат токму во моментот кога Украина го впери прстот кон Русија за саботажа на гасоводите Северен тек 1 и 2, додавајќи ги тврдењата дека, според американскиот и канадскиот закон, Русија ги има сите можности за терористичка држава.

Досега за такви се прогласени само Северна Кореја, Сирија, Иран и Куба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Украина постигна значителен напредок, но не треба да ја потценуваме Русија

Ако Русија навистина беше прогласена за терористичка држава, на која американската администрација досега се спротивставуваше, тогаш ќе бидат наметнати санкции за секој субјект или поединец што тргува или ги поддржува руските власти, вклучително и државните банки.

Исто така, ќе им овозможи на американските граѓани и вработени да ја тужат Русија за парична отштета или да бараат материјална компензација за повреда или смрт предизвикана од, како што вели, „рускиот државен тероризам“.

Ова, исто така, ќе го доведе во прашање статусот на Русија како постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Јермак ги поздрави постоечките санкции, но смета дека нивното влијание не е значајно. Според него, за да победи Западот мора да ги дуплира постоечките санкции.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали руските напади врз украинската електрична мрежа се воено злосторство?

Во извештајот на меѓународната работна група се наведува дека „суштината на тероризмот е насилството со предумисла политички мотивирано за уништување на неборбени цели“.

Loading...

Како што наведоа, не станува збор за спорадични случаи, туку за конкретна намера на руските вооружени сили да го тероризираат украинскиот народ.

Со оглед на тоа што Русија е главниот сторител, таа е и спонзор на тероризмот, се наведува во извештајот.

Како некои од клучните настани, во извештајот се наведуваат настаните во Буча, каде што меѓународните експерти пронајдоа докази за силување, тортура и сексуално насилство, уништувањето на трговски центар во Кременчук од руски ракети, убиството на најмалку 20 луѓе и ранетите. од десетици луѓе, опсадата на Мариупол за време на која во нападите на руската армија загинаа повеќе од 22.000 цивили и беа уништени 95 отсто од градот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Нема да има обнова на претходните односи со Западот

Меѓународна работна група смета дека видот, обемот и целта на руското насилство врз украинските неборбени цели се шокантни и бара одговор, објави Гардијан.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.