Казахстан ќе извезува нафта преку нафтоводот на Азербејџан

Сподели со своите пријатели

Казахстан ќе извезува дел од својата сурова нафта преку најголемиот нафтовод во Азербејџан од септември, бидејќи владата на Казахстан бара алтернативна рута откако Русија се закани дека ќе го затвори гасоводот CPC.

Loading...

Извозот на нафта на Казахстан сочинува повеќе од еден процент од светската понуда, или приближно 1,4 милиони барели дневно.

Речиси 20 години таа земја транспортира нафта преку Каспискиот гасовод (CPC) до руското црноморско пристаниште Новоросијск, кое обезбедува пристап до глобалниот пазар.

Во јули, рускиот суд нареди CPC да биде затворен на 30 дена поради, како што рече, штетата предизвикана од невремето, што може да претставува закана за животната средина, што ја натера казахстанската влада и големите странски производители да склучат договори за снабдување со нафта во други земји како мерка на претпазливост.локации, пренесува Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелската економија ослабе за речиси 20 отсто поради војната во Газа

Сепак, ниту една од алтернативите не е толку практична како гасоводот CPC, што го зголемува ризикот од дополнителна нестабилност на енергетските пазари.

Извор директно запознаен со ова прашање рече дека казахстанската државна нафтена компанија Kazmunaigaz (KMG) е во напредни разговори со трговската група на азербејџанската државна компанија SOCAR за да се дозволи продажба на 1,5 милиони тони казахстанска сурова нафта годишно преку Азербејџан цевковод кој доставува нафта до турскиот Медитеран.

Конечниот договор треба да биде потпишан на крајот на август, а протокот низ гасоводот Баку-Тбилиси-Џејхан (БТЦ) ќе започне еден месец подоцна.

Постои можност уште 3,5 милиони тони казахстанска сурова нафта годишно да почнат да течат преку вториот азербејџански гасовод до грузиското црноморско пристаниште Супса во 2023 година, а потпирањето на Азербејџан ќе му овозможи на Казахстан да ја заобиколи руската територија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лав уби чувар во зоолошката градина во Нигерија

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.