Католички бискуп на суд за сексуална злоупотреба на деца

Сподели со своите пријатели

Пензиониран римокатолички бискуп се соочи со обвиненија за сексуална злоупотреба на деца, вклучително и две точки од обвинението за силување, пред судот во Западна Австралија во четвртокот.

Loading...

Портпаролот на судот објави дека обвиненијата против Кристофер Саундерс биле прочитани во Судот на Брум, но одби да каже дали Саундерс се изјаснил, пишува Ројтерс.

Западната австралиска полиција соопшти дека детективите од Одделението за злоупотреба на деца обвиниле 74-годишен маж Брум за 19 прекршоци, вклучително и две точки за силување.

Седум телевизиски снимки покажаа дека Сондерс е одведен од полицијата по неговото апсење во средата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Полицијата извести дека му била одбиена кауција.

Саундерс беше шеф на епархијата во северозападна Австралија, а претходно се изјасни за невин.

Надбискупот Тимоти Костело, претседател на Австралиската католичка бискупска конференција, рече дека црквата ќе продолжи да соработува со полицијата.

„Обвинувањата против поранешниот бискуп од Брум, Кристофер Саундерс, се многу сериозни и длабоко вознемирувачки, особено за оние што даваат такви наводи“, рече Костело во соопштението.

Loading...

Според Католичката новинска агенција, Саундерс бил ракоположен за свештеник во 1976 година, а станал епископ во 1995 година.

Откако се појавија обвинувањата против него, тој поднесе оставка во 2020 година.

Тогаш полицијата се уште немала доволно докази за да го обвини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Папата Франциско ја прифати неговата оставка во 2021 година.