Камерон ќе ја потврди својата поддршка за Украина за време на неговата прва посета на САД

Сподели со своите пријатели

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон ќе ја потврди важноста на поддршката и хуманитарното финансирање за Украина, како и одржувањето на добри односи меѓу Вашингтон и Лондон за време на неговата прва посета на Вашингтон по преземањето на функцијата минатиот месец, објави британското Министерство за надворешни работи.

Loading...

„Министерот за надворешни работи најави нов зимски пакет хуманитарна помош во вредност од 36,52 милиони долари за Украина и дополнителни 9,76 милиони долари за хуманитарни активности“, се вели во соопштението на МНР.

Британскиот министер за надворешни работи, за време на неговото прво патување по преземањето на функцијата, се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарија ја одложува испораката на транспортери во Украина: Бара НАТО да го плати транспортот

Претходно беше најавено дека Камерон ќе има серија билатерални средби со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, како и со републикански и демократски членови на Конгресот.

Поранешниот британски премиер, покрај поддршката за Украина, ќе се фокусира и на деескалација на тензиите и обезбедување помош на Блискиот Исток со своите американски колеги.

Американскиот Конгрес одобри повеќе од 110 милијарди долари за Украина од руската инвазија во февруари 2022 година, но не одобри распределба на дополнителни средства откако републиканците ја презедоа контролата врз Претставничкиот дом од претседателот Џо Бајден во јануари, пренесува Танјуг.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.