Какви ќе бидат условите за летување во Грција годинава?

Сподели со своите пријатели

Во серија интервјуа за странски дневни весници со голем тираж, грчкиот министер за туризам Харис Теохарис, кој е во обиколка на земјите каде што редовно доаѓаат гости во Грција, го претстави планот на Владата за отворање на туризмот.

Loading...

Министерот за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЗ) повтори дека планот е Грција да започне да прима странски гости оваа година на 14 мај, што зависи и од ситуацијата во која ќе се одвива пандемијата, пренесе атинскиот весник „Катимерини“.

 

 

Тој додаде дека со иста состојба – ако епидемиолошките податоци се поволни, за патниците „од некои пазари со голем процент на вакцинирани, сакаме да го отвориме нашиот туризам веќе во средината на април“.

Теохарис на германскиот весник му ги претстави и „петте линии на одбрана“ на Грција, односно условите за влез на патници и престој во Грција.

„Првата линија на одбрана“ е дека секој странски турист мора да има потврда дека или бил вакциниран против коронавирусот, или дека се опоравил од инфекцијата со тој вирус, или дека покажува негативен тест за коронавирус.

Loading...

„Втората линија на одбрана“ е „дека ќе правиме тестови од примерок од туристи по пристигнувањето“. Оваа стратегија за контрола ќе биде насочена особено кон оние кои доаѓаат од земји каде што имало „концентрација на позитивни случаи“ претходниот ден.

 

 

„Третата линија на одбрана“ на Грција е „непосредно да се стават во карантин туристи во случај на позитивен тест, а потоа да се подложи на подетален ПЦР тест“.

„Четвртата линија на одбрана“ е „општи правила за безбедност, како што се задолжителна употреба на маска или одржување на далечина, ограничувања на ресторани, автобуси, туристички патувања и разгледувања“.

Последната, „петта линија на одбрана“ е, вели министерот, дека „сите треба да ги следат истите правила како Грците“.

„Доколку имаат обврска грчките граѓани да носат маска, истото ќе важи за сите, без оглед дали се вакцинирани или не“, нагласи министерот.

Loading...

Теохарис рече дека вакцинирањето на персоналот во грчкиот туристички сектор исто така ќе помогне да се заштити од инфекција:

„Тие ќе бидат вакцинирани како приоритет веднаш по старите лица и пациенти со висок ризик“, најави тој.

 

 

Министерот најави и можно продолжување на годинешната туристичка сезона.

Како што очекува, „од септември, проблемот со вакцинацијата ќе биде решен и ќе има големо туристичко побарување, кое тогаш нема да биде задоволено, а некои ќе сакаат да дојдат во октомври или ноември“, за што Грција веќе се подготвува.

Говорејќи за германски „Велт“, Теохарис рече дека во однос на слободното движење на туристите во Грција, „нема да има дискриминација на посетителите кои не биле вакцинирани. На сите луѓе ќе им биде дозволено да патуваат“ низ Грција.

Loading...

За германскиот весник Теохарис, тој исто така рече дека Германците се на прво место за грчкиот туризам! Но, Велика Британија будно ве следи“.

Министерот рече дека „германските туристи не мора да се вакцинираат за да го поминат одморот во Грција“, туку  „за нив е доволен негативен тест за коронавирусот“.

 

 

Во интервју за шпанскиот весник „Ел Мундо“, одговарајќи на прашањето за категориите посетители на кои Грција им се обраќа како приоритет пред летото, министерот ги посочи туристите „пред се од Германија и Велика Британија, додека Франција, Италија, Русија, САД и балканските земји се вторите главни пазари за нашиот туристички сектор “.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *