Каков е тенкот Леопард 2, колку е моќен и зошто Украина очајно го сака?

Сподели со своите пријатели

Германската влада официјално ја потврди испораката на 14 тенкови Леопард во Украина и издавањето дозвола за испорака на тенкови на други земји, соопштено е во средата во Берлин.

Loading...

„Германија ќе ѝ испорача на Украина 14 тенкови „Леопард 2“, а во исто време ќе дозволи испорака на леопарди од други земји во Украина“, изјави владиниот портпарол Штефен Хебестрејт.

Тој рече дека оваа одлука ја соопштил канцеларот Олаф Шолц на седницата на владата.

Досега Украина најмногу се потпираше на тенковите Т-72 од советската ера.

Некои од нив беа заробени и од руските војници. Но, за пресврт на бојното поле, потребно е помодерно оружје.

Владата во Киев затоа долго време бара меѓународни испораки на борбени тенкови, а од Германија особено борбени тенкови од типот Леопард 2.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата: Не заборавајте на другите војни

Моделот технички е супериорен во однос на руските тенкови, пишува Дојче веле.

На Украинците им требаат тенковите Леопард 2 за да ги пробијат непријателските линии во она што веќе некое време беше прилично статична рововска војна.

Loading...

„Потребни ни се тенкови за да ја спасиме нашата енергетска инфраструктура, да ги спасиме Украинците од криминал“, истакна неодамна украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба за време на посетата на германската министерка за надворешни работи Анален Баербок на источна Украина.

Сигурен и модерен тенк

Но, зошто токму Леопард 2 е толку посакуван?

Овој тенк тежок приближно 60 тони и долг 10 метри се смета за еден од најдобрите и најмодерни борбени тенкови во светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел размислува за снабдување на Украина со одбранбениот систем „Железна купола“

Сегашната верзија на главниот борбен тенк е Леопард 2 А7, кој се испорачува од 2014 година.

Германската компанија Krauss-Maffei Wegmann испорачала над 3.500 тенкови Леопард 2 од почетокот на производството во 1978 година.

Нејзиното главно оружје е топ со т.н мазна цевка од 120 mm. Неговата максимална борбена оддалеченост е 5000 метри и може да отвори оган и додека е во мирување и во движење.

Според Бундесверот, силните страни на леопардот се во комбинацијата на огнена моќ, оклопна заштита и мобилност.

Достигнува брзина до 70 km/h и се придвижува од релативно економичен дизел мотор.

Loading...

А токму можноста за отворање оган додека се движите, па дури и додека се движите наназад, ги прави супериорни Леопардот, како и другите модерни тенкови, како американскиот Абрамс или францускиот Леклер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Одеса би можела да остане без струја со недели

„Овие тенкови можат да отворат оган додека се движат со полна брзина. Руските тенкови, како што е Т90, не можат да го направат тоа“, вели Ралф Ратс, специјалист за воена историја и директор на германскиот музеј за тенкови.

Освен тоа, како што вели овој историчар, Леопардот е сигурен и лесен за одржување.

Освен Германија, моментално го користат уште најмалку 14 нации во различни приспособени варијанти.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.