Како преку ноќ да изгубите 250 милијарди долари?

Сподели со своите пријатели

Пред една недела, Турција издаде меѓународна потерница за основачот на една од компаниите за трговија со криптовалути. Турските власти се сомневаат дека Фарук Фатих Озер се крие во Албанија и дека има две милијарди долари криптовалути во сопственост.

Loading...

Поради поврзаноста со неговата компанија „Thodex“, турските власти уапсија уште 62 лица во осум градови.

Турските власти се толку решени што Озер ќе им биде испорачан, што дури и турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу лично го побарал неговиот албански колега.

Патем, Турција планира да забрани употреба на сите крипто-валути од 1 мај годинава.

 

 

Неизвесна иднина

Loading...

Иако многумина сметаат дека крипто-валутите се „мода во минување“ во финансискиот бизнис, тие всушност се присутни повеќе од една деценија. Честопати нарекувани криптовалути, дигиталните криптовалути се појавија како одговор на глобалниот пазар кој се повеќе тргува преку интернет, во онлајн продавници како што се Амазон, еБај или кинескиот гигант Али Баба.

Денес е невозможно да се најде компанија што не ги продава своите производи на интернет во некоја форма, и честопати има неколку начини да купувате онлајн, особено кога станува збор за облека, обувки, апарати и слични производи.

Во 1983 година, американскиот компјутерски научник Дејвид Чаум го создаде првиот софтвер што овозможи да се испраќаат и примаат дигитални пари. Својот пронајдок го именуваше како „E-cash“, а подоцна го преименуваше во „Digicash“.

Овој софтвер беше првиот што користеше криптирање во софтверот како стандард – дотогаш, дури и големите банки користеа компјутерски врски BBS или Telex, кои беа засновани на обичен текст.

 

 

Во 1998 година, кинескиот научник Веи Даи создаде „b-money“, вид дигитални пари што може да се испраќаат и примаат анонимно преку интернет. Во исто време, Националната агенција за безбедност на САД (НСА) го издава CAEC, својата верзија на софтвер за дигитална валута.

Loading...

Вистинскиот пронаоѓач на биткоин сè уште не е познат во јавноста. Во 2009 година, на интернет се појавија неколку верзии на софтверот за биткоин, како и опис за тоа како работи. Авторот бил програмер под псевдонимот Сатоши Накамото.

Биткоинот се првите дигитални пари што го користи системот за шифрирање SHA-256, за кој сè уште се смета дека е невозможно да се хакира или дешифрира (барем не без исклучително моќни компјутери, од кои има десетина низ целиот свет).

Централната банка на Велика Британија прва прифати биткоин како важечка валута во 2014 година.

Вистинскиот идентитет на Сатоши Накамото и денес е непознат. Многумина тврдеа дека тоа е Хал Фини, пионер во областа на криптографијата, кој официјално беше првиот корисник на биткоин.

Многу експерти веруваат дека Сатоши е псевдоним на Нил Саб, познат компјутерски експерт, кој создал дигитални пари под името „bit gold“ во 90-тите.

Биткоинот се најпопуларниот дигитални пари – се проценува дека вкупниот број на „дигитални монети“ ја надминува вредноста од 853 милијарди долари.

 

Loading...

 

Повеќето новинари и експерти ширум светот веруваат дека станува збор за Илон Маск, основачот на Tesla и Space X.

Dogecoin е уште една популарна крипто валута, создадена како шега, без скоро никаква вредност од 0,04 долари. Името го носи по популарното јапонско анимирано куче Шиба Ину, позната на интернет како „Доџ“. Популарноста на овој лик наскоро се претвори во вистинска вредност – dogecoin достигна вредност од дури 10 милијарди долари, а неговата сегашна вредност продолжува да расте со стапка од 6,3 проценти.

Сепак, минатиот петок, биткоинот падна за 14% на берзите, што е за дури 23% помалку од неговата најголема вредност. Се проценува дека за една недела од падот на оваа валута е избришана дури една третина од пазарната вредност на криптовалутите, што е скоро 250 милијарди долари, а најголемата загуба се случила за само 24 часа.

Падот на биткоинот започна кога американскиот претседател Џо Бајден објави нов пакет закони што ќе ги регулираат криптовалутите и тргувањето со „дигитални пари“ на берзите.

Ethereum, втората најпопуларна крипто валута, исто така, забележа пад на вредноста од 5 проценти.

Loading...

Аналитичарите на Волстрит веруваат дека овој нов пакет закони може да му помогне на Бајден да ја воспостави и финансира неговата долго најавувана програма „Планот на американските семејства“ за да им помогне на семејствата со деца на работ на сиромаштијата.

Се смета дека границата на сиромаштија во САД е просечно четиричлено семејство кое има годишен приход помал од 26 илјади долари.

 

 

Loading...

Направете свој Биткоин

Пазарот за опрема за „производство“ на биткоин е огромен и се мери во милијарди долари, и т.н. Компании HPC (компјутери со високи перформанси, високо ефикасна обработка на податоци). Така, Nvidia неодамна ја претстави својата специјална картичка за Bitcoin, CMP 30HX.

Овој хардвер може да работи со 26MH (мега хаш) во секунда, што е исклучително брзо кога станува збор за создавање на биткоин (понекогаш се нарекува „рударство“). Исто така, многумина се одлучуваат да купат класични графички картички од популарната серија GTX, кои исто така имаат слични перформанси, бидејќи имаат ист процесор TU116.

Интернет продавницата на Амазон е исто така полна со разни хардвери за биткоин. Бидејќи ваквите компјутери исто така трошат многу електрична енергија, повеќето корисници сега се потпираат на специјализирани ASIC компјутери (aplication specific Integrated, компјутер со специјална намена).

Исто така, постојат апликации за паметни телефони како Enjin и ‘S! NG’ кои ви овозможуваат да заштитите која било дигитална датотека, слика или мулти-медиум што ќе го создадете со алгоритмот NFT (NFT, не-замавлив токен) и како таков уникатен производ нуди продажба на специјализирани портали.

Loading...

Цените на ваквите „уметнички дела“ се зголемуваат последните месеци, па не е невообичаено да се продаваат за неколку милиони долари.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *