Како Португалија од една од најлошите држави со корона, стана една од најдобрите?

Сподели со своите пријатели

За само неколку месеци, Португалија премина од една од најлошите земји во ЕУ што се однесува до епидемиолошката состојба до една од најдобрите сега.

Loading...

Како португалските власти успеаја да го сторат тоа?

Одговорот е едноставен – со воведување строги епидемиолошки мерки што се строго спроведени. Слично на тоа, тоа успеа во голем број други земји кои немаа можност да вакцинираат доволно луѓе за да постигнат колективен имунитет, но успеаја да го убедат населението да се придржува до мерката.

Португалија ја дели судбината на земјите од ЕУ во вакцинациите. Според страницата Наш свет во податоците, до денес, нешто помалку од 19% од населението е вакцинирано со една доза, што е помалку од Словенија (19,42%), но повеќе од Хрватска (12,6%). До крајот на март, околу 80% од населението над 80 години биле вакцинирани во Португалија.

Португалските власти најавија дека ќе работат на постигнување амбициозен проект за масовна вакцинација во април со околу 100.000 дози за еден ден за вакцинирање на целата возрасна популација до лето.

 

 

Loading...

Ненадејна експлозија по мерките за релаксација за зимските празници

Португалија, која има 10,28 милиони жители, имаше релативно поволна епидемиолошка состојба во 2020 година. Бројот на пациенти експлодира околу Нова Година, така што во средината на јануари забележаа повеќе од 10.000 нови инфекции на ден, а тој број продолжи да рапидно расте.

Уште на крајот на јануари, португалските здравствени власти објавија дека само во јануари 2021 година се регистрирани околу 43% од вкупните инфекции со ковид-19 и 44% од сите поврзани смртни случаи.

На почетокот на февруари, болниците станаа преполни, без доволно опрема и луѓе. Португалските власти во очај ја повикаа Германија на помош. Берлин реагираше брзо и испрати 26 медицински персонал и голема количина опрема со воени авиони – 50 респиратори, 150 пумпи за инфузија и 150 болнички кревети.

Властите го обвинија ширењето на ново, британско потекло на вирусот Б.1.1.7 за појавата прекумерно олеснување на мерките за време на зимските празници.

 

 

Loading...

Воведување на строго заклучување и отворање

Воведена е строга блокада на 15 јануари, а дополнително беше засилена на 18 јануари за да се исклучи можноста за злоупотреба на исклучоци од правилото. Продавниците се затворени, супермаркетите се затворени, рестораните се затворени, воведени се значителни ограничувања на слободата на движење, се забрануваат собири на улиците и пред училиштата, полицијата е распоредена за да ги спречи сите собири и границите биле затворени.

До 6 април, бројот на новоинфицирани падна под 400, што е најниско ниво од август. Просечната бројка на жртви во последната недела падна на само 6 (пад), што е најмал број од крајот на септември. Бројот на хоспитализирани на почетокот на оваа недела падна на 112, што е најмал број од 7 октомври, а бројот на активни случаи падна под 26.000.

Од почетокот на епидемијата во март 2020 година, во таа земја починале 16.887 лица, околу 2,76 пати повеќе отколку во Хрватска.

Вонредната состојба ќе остане во сила до 15 април. Но, укинувањето на одредени ограничувања веќе започна на 15 март и ќе се одвива во четири фази, кои може да се разгледуваат на секои 15 дена, во согласност со развојот на епидемиолошката состојба.

На пример, на 5 април се отворија базени, музеи и палати, како и тераси каде не е дозволено групирање на повеќе од четири лица. На 19 април ќе се отворат киносалите, концертни сали, сите продавници, кафулиња и ресторани. Сепак, тие ќе можат да бидат отворени до 22 часот во работните денови, и до 13 часот за време на викендите и празниците.

Во последната фаза на отворање, на 3 мај, кафулињата и рестораните треба да можат да работат без ограничувања. Групи до 6 лица ќе можат да престојуваат во нив, а до 10 лица на терасите.

 

Loading...

 

Локдаунот силно го намалува ширењето на вирусот

Овие португалски резултати се во согласност со истражувањето презентирано на крајот на 2020 година во престижното списание Nature. Ги истражуваше ефектите од заклучувањето во 11 европски земји. Резултатите покажаа дека заклучувањето има многу силно влијание врз намалувањето на бројот на нови инфекции.

„Повеќето интервенции во многу земји се воведуваат брзо една по друга, така што во такви околности е тешко да се разликува степенот на ефектот на секоја индивидуална интервенција. Во нашата анализа откриваме дека само ефектот на заклучување може да се препознае и дека има значителен ефект од околу 81% (75-87%) за да се намали Rt (број на луѓе што едно лице ќе ги зарази според одредени мерки,). Кога ќе се земат предвид спецификите на секоја земја, ефектот на заклучување останува силна во сите “, заклучуваат авторите.

 

Loading...

 

Што велат другите студии за епидемиолошките мерки?

Спроведени се неколку студии за ефективноста на одредени нефармацевтски епидемиолошки мерки, кои во најголем дел покажаа слични наоди. Две се објавени во престижните научни списанија Nature Human Behaviour and Science.

Една студија објавена во февруари 2021 година во списанието „Сајанс“, спроведена во 34 европски земји и седум неевропски, покажа ефикасност на одредени мерки.

Loading...

Мерки со големи ефекти се затворање на училиштата и универзитетите и ограничување на собирите на 10 лица или помалку.

Мерка со средно влијание е да се затворат повеќето несуштински деловни активности во кои се остваруваат блиски контакти.

Мерка со мал ефект е обврска да се остане дома (особено откако сè е веќе затворено во секој случај).

Властите посочуваат: „Затворањето на повеќето несуштински компании каде што има блиски контакти со луѓе е само малку поефикасно од насочените затворања на деловни активности со висок ризик од инфекција, како што се баровите, рестораните и ноќните клубови“.

Сличен заклучок беше постигнат и во студија објавена во списанието Nature Human Behavior. Според студијата, која анализирала уште поголем број на нефармацевтски мерки во примерок од 79 територии, кои вклучувале земји и држави во САД, најефикасни биле: полициски час, локдаун, затворање или ограничување на местата каде собирање луѓе (продавници, ресторани, итн.), затворање на образовни институции (и училишта и универзитети) и воведување на гранични ограничувања.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *