Како полесно да ги исчистите цревата и спречите зараза? Лененото семе е вистинскиот начин

Сподели со своите пријатели

Истражувањата на научниците покажуваат дека за 70 години живот, низ нашите црева минуваат 100 тони храна и 40 илјади литри течност, што доведува до заклучок дека 15 килограми фекални наслаги, токсичен отпад се акумулираат во стомакот.

Loading...

Фактот дека цревата се валкани сведочи за честа констипација на запек (запек), нарушен метаболизам, дијабетес, прекумерна тежина или недоволна тежина, болести на бубрезите и црниот дроб, болести на слухот и видот, лоша состојба на кожата, косата и ноктите, како и други болести.

Со помош на клизма, може да се исчисти само мал дел од дебелото црево – 40-50 сантиметри, а третманот на миење на цревата со помош на специјална опрема е скап, долготраен и не е безопасен за цревната микрофлора.

Бидејќи луѓето користеле ленено семе на различни начини уште од античко време, добро е да се консумира и за да се исчистат дебелите и тенкото црево од долгорочна слуз, измет од фекалии, паразити, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо нормализирање на тежината и согорување на масните наслаги. Позитивно влијае на регулирањето на метаболизмот на липидите. Лененото брашно е во состојба да апсорбира и елиминира токсини во организмот, го намалува нивото на холестерол во крвта.

 

 

Рецепт:

Loading...

Конзумирајте ја оваа смеса 3 недели наместо појадок:

1 недела. 1 лажица брашно од ленено семе измешано со 100 мл кефир

2 недели. 2 лажици брашно од ленено семе измешано со 100 мл кефир

3 недели. 3 лажици брашно од ленено семе измешано со 150 мл кефир

Ако купувањето ленено брашно е проблематично, купете ленено семе и мелете го ситно. Не складирајте неколку дена, семето може да изгори. Најдобро – секое утро, нова порција.

Конзумирајте ја оваа мешавина наместо појадок.  Пијте вода, најмалку 2 литри на ден. Одлични резултати се постигнуваат со конзумирање вода од мед.

Чистењето на дебелото црево на овој начин се прави еднаш годишно.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *