Како непријателите Иран и Саудиска Арабија се најдоа на страната на Русија?

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија е американски сојузник, Иран е американски непријател, но според оценките на владата на Бајден и двете земји индиректно се вклучени во војната во Украина против американските интереси, а во корист на Русија.

Loading...

Западни извори тврдат дека Техеран им продал на Москва „дронови камикази“ од кои руската армија во последните денови цели на цивилни цели во Украина.

Се вели дека шиитската република испратила дронови во Русија, чиј белег е тоа што тешко се забележуваат на радарите.

„Ние не испорачавме на ниту една страна оружје“, рече во понеделникот Насер Канани, портпарол на иранското Министерство за надворешни работи.

Овие зборови не го разубедија Стејт департментот, па истиот ден беше објавено дека Заливската Република ги прекршила санкциите на Обединетите нации кои и забрануваат да извезува дел од својата воена технологија.

Вашингтон има проблем и со Саудиска Арабија, која неодамна одлучи да го намали производството на нафта следниот месец, што го отвори патот за зголемување на цената на црното злато.

Во демократската администрација на претседателот Џозеф Бајден не кријат дека се лути бидејќи намаленото производство на нафта ќе ја зголеми цената на горивото во Америка и ќе ја зголеми инфлацијата, пред ноемвриските конгресни избори.

Од Белата куќа велат дека Ријад ѝ помогнал на Русија, која е голем производител и извозник на нафта, па ќе профитира од растот на цените.

Loading...

Затоа демократите ја обвинуваат Саудиска Арабија дека „ја подмачкала воената машина на Владимир Путин“.

Бајден ја предупреди Саудиска Арабија дека ќе се соочи со „последици“ ако застане на страната на Русија во војната во Украина.

Според советникот за национална безбедност Џејк Саливан, американската влада го ревидира сојузот со Ријад, вклучувајќи ги и безбедносните гаранции што Пентагон му ги дава на кралството во Заливот.

Куќата на Сауди ги негира обвинувањата.

Од таму велат дека Ријад не сакал да се меша во меѓународен конфликт или политички да и наштети на Америка, туку се водел исклучиво од економската логика.

Саудијците потсетуваат дека намалувањето на производството било одлука на нафтениот картел ОПЕК плус, а не само на Саудиска Арабија. Русија е исто така членка на тој картел.

Демократските сенатори отидоа чекор понатаму, обвинувајќи ја блискоисточната монархија, која е главен увозник на американско оружје, дека испраќа софистицирана американска воена технологија во Русија.

Сенаторот Ричард Блументал, член на Комитетот за воени прашања, во интервју за „Гардијан“ рече дека бара од претставниците на Пентагон да објаснат во Капитол дали има некаква причина за загриженост кога станува збор за трансферот на американско оружје од Саудиска Арабија до Русија.

Loading...

Блументал е еден од сенаторите од Демократската партија кој по одлуката на Саудиска Арабија да го намали производството на нафта од ноември, предложи да се воведе едногодишно ембарго за извоз на американско оружје во оваа земја.

Крис Марфи, демократски сенатор од Конектикат, ја повика владата да го отстрани од Саудиска Арабија американското оружје што ги штити саудиските нафтени полиња и да го пренесе тоа оружје во Украина за одбрана од Русија.

Демократот Роберт Менендез, претседател на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, во интервју за Ен-Би-Си рече дека САД би можеле да инсистираат блискоисточното кралство да ја повлече одлуката.

Како што потсети Менендез, Саудиска Арабија од Иран ја штити Америка, а не Русија, која е „во кревет со Иран“.

Во Вашингтон, ваквиот развој на настаните се гледа како Иран и Саудиска Арабија да се на иста, руска страна, иако овие две земји од Заливот се заколнати непријатели.

Ријад и Техеран често имаат спротивставени интереси во светот, како што беше случајот во Сирија, каде што Саудиска Арабија интервенираше на страната на бунтовниците, а Иран (со Русија) му помогна на претседателот Башар ал Асад да остане на власт.

И додека Америка ги обвинува Саудиска Арабија и Иран дека се индиректно вклучени во војната во Украина на страната на Русија, Кремљ го повикува Израел за неговата вмешаност на страната на Украина.

Како што напиша на „Телеграм“ поранешниот претседател и актуелен заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, Израел се подготвува да испрати оружје во Киев. Медведев изјави дека тоа ќе биде „непромислен чекор што ќе ги уништи односите“ меѓу Израел и Русија.

Loading...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побарал да го купи израелскиот противракетен систем „Железна купола“, за кој се шпекулира дека е ефикасен во 90 отсто од случаите.

Бидејќи барањето од Киев не беше усвоено, Зеленски рече дека е „шокиран“ од однесувањето на блискоисточната земја.

Според „Вашингтон пост“, тоа веројатно нема да се промени во иднина, бидејќи Израел не сака да ризикува соработка со Русија.

Како што заклучува американскиот дневен весник, Владимир Путин и дозволил на израелската армија да ги гаѓа милициите поддржани од Иран во Сирија, па израелската влада не сака да го доведува во прашање.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.