Како најлесно да се мотивирате себеси да почнете да тренирате?

Сподели со своите пријатели

Мора да бидете искрени – да се симнете од каучот и да трчате или кревате тегови бара неверојатен ментален напор и волја во одреден момент.

Loading...

Има денови кога многу лесно започнувате, додека другите се проблематични

На крајот на денот, свесни сте што за вас значат вежбањето и движењето, исто толку за телото, колку и за духот и самодовербата.

Без разлика дали се работи за 15-минутен јога циклус, 30-минутна HIIT сесија или возење велосипед низ градот, никогаш нема да зажалите што ќе се присилите на тоа.

Ако понекогаш ви е тешко да најдете мотивација, еве неколку совети:

 

 

Loading...

Расположете се

Ако можете, организирајте простор каде што ќе се чувствувате инспирирани да го движите вашето тело.

Ставете потврдни картички околу вас, запалете миризлива свеќа и ставете тепих и крпа. Ако имате простор кој е секогаш подготвен за вежбање, поголема е веројатноста да го користите.

Опремете се

Инвестирајте во некои основни работи кои одговараат на вашиот животен стил и вкус. Преместувањето е време за поврзување со себе. Сите ваши сетила ќе бидат зајакнати, затоа размислете за се што ги стимулира.

Почнете полека

Не избирајте премногу напорен тренинг за да започнете. Уживајте во напливот на ендорфини и обидете се да го запомните тоа чувство бидејќи тоа ќе ви даде малку дополнителна мотивација за вашиот следен тренинг.

 

 

Утрински тренинзи

Ќе забележите дека има помалку простор за изговори наутро додека светот се уште се буди и вашиот телефон не почнал да ѕвони.

Loading...

Исто така, во текот на попладневните часови вашето ниво на енергија природно опаѓа. Тешко е да се најде мотивација во такви прилики и затоа почесто се случуваат одложувања на тренинзите за уште еден ден.

Кратко, но ефективно

Ослободете се од однапред замисленото мислење дека тренингот треба да трае 60 минути. Има толку многу онлајн апликации кои вклучуваат 10 до 20 минутни тренинзи во кои ќе се чувствувате 100 проценти во функција.

Кога ќе го промените овој начин на размислување, наскоро ќе сфатите дека наоѓањето време во денот за одличен тренинг е многу остварливо.

Прославете го вашиот успех

И конечно, наградете се. Резервирајте масажа пред крајот на неделата за да ги ослободите уморните мускули, маникир или педикир, релаксирачки третман на лице или излегување на пијачка и многу смеа со пријателите, според The ​​Women’s Health.