Како ќе изгледа погребот на кралицата Елизабета?

Сподели со своите пријатели

Почина кралицата Елизабета Втора, со што заврши најдолгото владеење во британската историја.

Loading...

Таа почина мирно опкружена со семејството во замокот Балморал во Шкотска.

Еве го планот за се што следува во наредните денови.

Оддавање почит

Ковчегот со телото на кралицата ќе биде донесен во Лондон и изложен во Вестминстерската палата четири дена пред нејзиниот погреб, а јавноста ќе може да ѝ оддаде почит.

Големата сала е најстариот дел од Вестминстерската палата, во срцето на британското владеење.

На истото место, ковчегот на мајката на кралицата беше изложен и во 2002 година, кога повеќе од 200.000 луѓе се наредија да ѝ оддадат почит.

Ковчегот ќе биде изложен на подигната столбна плоча – клада, под средновековниот дрвен покрив на салата изградена во 11 век.

Секој агол на платформата ќе го чуваат војници од единиците што му служат на кралското домаќинство.

Loading...

Ковчегот ќе биде донесен во Вестминстерската палата од Бакингемската палата во бавна поворка, придружена со воена парада и придружба на членовите на кралското семејство.

Луѓето исто така ќе можат да ја гледаат поворката додека минува низ улиците, со големи екрани кои ќе го емитуваат настанот, најверојатно, ќе бидат поставени во најголемите паркови во Лондон.

Ковчегот ќе биде покриен со знаме – кралски стандард, а кога ќе се најде во Вестминстерската палата, на него ќе бидат поставени круната, топчето и жезолот.

Кога ковчегот ќе се стави на одредено место во салата, ќе се одржи кратка служба.

После тоа ќе им биде дозволен влез на оние кои сакаат да им оддадат почит.

Кога ќе биде погребана кралицата?

Погребот на кралицата се очекува да се одржи во Вестминстерската опатија за помалку од две недели, а точниот ден ќе го потврди Бакингемската палата.

Вестминстерската опатија е црквата во која се крунисуваат британските кралеви и кралици.

Таму беше крунисана во 1953 година и се омажи за принцот Филип таму во 1947 година.

Loading...

Немало погреб на монарх во опатијата од 18 век, иако погребот на кралицата мајка бил одржан таму во 2002 година.

Шефовите на држави од целиот свет ќе патуваат и ќе им се придружат на членовите на кралското семејство за да се потсетат на животот и делото на кралицата.

Таму ќе бидат и британски политичари и поранешни премиери.

Денот на погребот ќе започне со префрлање на ковчегот од Вестминстерската палата во Вестминстерската опатија со вооружен чамец на Кралската морнарица.

Возилото лафет последен пат беше искористена во 1979 година за погребот на вујкото на принцот Филип, Лорд Маунтбатен, влечен од 142 морнари на Кралската морнарица.

Во поворката најверојатно ќе ги придружуваат високи членови на кралското семејство, како и новиот крал.

Службата најверојатно ќе ја води деканот на Вестминстерската опатија, Дејвид Хојл, а проповедта Џастин Велби, надбискуп од Кентербери.

Британската премиерка Лиз Трас може да биде поканета да прочита пасус од Библијата.

Loading...

По погребот, ковчегот ќе биде пренесен во процесија од Опатијата до Арх Велингтон, на аголот на Хајд Парк во Лондон, пред погребната кола да замине за Виндзор.

Ковчегот на кралицата ќе го направи своето последно патување до капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор тоа попладне.

Се очекува кралот и постарите членови на кралското семејство да се приклучат на поворката, пред ковчегот да влезе во капелата и да започне службата.

Капелата Свети Ѓорѓи е црквата што редовно ја избира кралското семејство за свадби, крштевки и погреби.

Таму се венчаа војводата и војвотката од Сасекс, принцот Хари и Меган, а таму беше извршен и погребот на сопругот на кралицата, принцот Филип.

Капелата Свети Ѓорѓи е црквата што редовно ја избира кралското семејство за свадби, крштевки и погреби.

Loading...

Тоа е местото каде што војводата и војвотката од Сасекс, принцот Хари и Меган се венчаа и каде е погребан принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.