01.07.2019 13:11

Како функционира мозокот кога мируваме? (ВИДЕО)


Се испоставило дека мозокот најдобро работи кога е во состојба на мирување.

Со текот на годините, студиите покажале дека за време на нашите природни циклуси на сонот, мозокот е во акција и обавува многу должности кои нас не чинат она што сме кога сме будни.

loading...

Научниците велат дека е многу важно наутро кога ќе се разбудиме, неколку минути да ги држиме очите затворени пред да станеме од креветот.

Во приложеното видео погледнете нешто поевќе за функцијата на нашиот мозок за време на спиењето.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments