Како да го намалите внесувањето на шеќер во организмот?

Сподели со своите пријатели

Ако вашиот ден не може да започне без „сладко колаче“, време е да го намалите внесувањето шеќер. Погледнете го составот на речиси целата индустриска храна. Технолозите откриле безброј намени за шеќер, така што светската популација го консумира се повеќе. Во исто време, бројот на дијабетичари расте, како и бројот на дебели луѓе.

Loading...

 

 

Ако не сте сигурни како да започнете со намалување на внесот на шеќер, нема потреба да се плашите. Прочитајте ги советите на нутриционистите за тоа како најлесно да го намалите внесот на рафинирани шеќери и ќе успеете да ја постигнете вашата цел.

Постојат три основни совети за здрава исхрана. Постојат еден куп рецепти кои ќе ви помогнат да се храните поздраво и да ја постигнете вашата цел.

 

Loading...

 

Готви дома

Готвењето дома, наместо да јадете во ресторан за брза храна, е најефикасниот начин за контрола на нивото на додаден шеќер во вашата исхрана. Кога готвите сами, контролирате што ќе има во јадењето. На пример, обидете се да направите сосови и додатоци за тестенини и одлучете се за супи од свежи состојки, наместо да купувате готови јадења.

Никој не е добар готвач се додека не се обиде барем еднаш, и можете да најдете совети за подготовка, како и рецепти во книги за готвење во печатена форма или на Интернет. Ако не сте добри во готвењето, време е да научите.

Готвењето е нешто што дефинитивно го подобрува квалитетот на вашиот живот и е клучно за секоја програма за здрава исхрана.

 

 

Loading...

Одлучете се за природно слатко овошје и зеленчук

Додека се одвикнувате од додадените шеќери, изберете природни извори на шеќер како свежо овошје или природно сладок зеленчук како сладок компир. Природно слаткото овошје и зеленчук се полни со витамини, минерали и влакна. Експериментирајте и видете што најмногу ви се допаѓа.

Се разбира, сеуште внимавајте на шеќерот, бидејќи некои овошја се третираат со шеќер, на пример брусница. Природното, сезонско овошје е најдобриот избор. Во сегашно време кога започнува летото, изберете цреши, малини, праски, боровинки, рибизли, кајсии. Малку подоцна, капини, сливи, смокви, грозје, дињи и лубеници.

 

 

Јадете доволно протеини и здрави масти

Вклучете протеини и здрави масти во сите ваши главни оброци. На овие макронутриенти им треба подолго време за да се сварат, па затоа ве одржуваат сити подолго, што е клучно за потиснување на апетитот.

Loading...