Кадиров сака Русија да користи нуклеарно оружје, Кремљ одговори

Сподели со своите пријатели

Кремљ се залага за „урамнотежен“ наместо „емотивен“ пристап кон нуклеарното оружје, рече портпаролот за сугестијата на клучниот сојузник дека Русија, соочена со воените успеси на Украина, треба да користи нуклеарно оружје со „низок принос“ или ниско ниво.

Loading...

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров има право да го изрази своето мислење, но рускиот воен пристап не треба да биде воден од емоции, коментираше во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Кадиров ја искористи можноста да го критикува руското воено раководство за неговите неуспеси на бојното поле.

„Во тешки времиња, емоциите треба да се исклучат. Претпочитаме да дадеме одмерена и објективна проценка на ситуацијата“, им одговори Песков на новинарите, пофалувајќи го „херојскиот придонес“ на Кадиров во вооружената офанзива во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Денеска состанок на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Украина

Основата за каква било употреба на нуклеарно оружје е во нуклеарната доктрина на Русија, рече Песков.

Песков ги коментираше границите на припоените територии

Тој додаде дека Русија „ќе се консултира со своето население во врска со воспоставувањето граници со припоените региони Херсон и Запорожје.

„Ќе продолжиме да се консултираме со населението од овие региони“, одговори Песков на новинарско прашање дали Русија ги припојува сите региони. или само деловите што ги окупирала.

Тој рече дека не може да прецизира во кој формат ќе се одвиваат тие консултации.

Loading...

Русија не кажа јасно дали ја тврди целата територија на четирите провинции кои официјално ги припоила или само оние делови кои се под контрола на руската армија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада испраќа 15 милиони долари за деминирање на Украина

Украина и Западот ја обвинуваат Москва за незаконско окупирање на делови од соседната земја.

Украина постигна голем успех од петокот, кога Москва официјално анектираше четири региони во анексија што не е призната од меѓународната заедница, пренесува Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.