Кадиров и Пригожин за идејата на рускиот генерал: Сака на војниците да им забрани брада, апсурдно

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ја критикуваше забраната руските војници да носат брада, а истото го кажа и шефот на платениците од Вагнер, Евгениј Пригожин, пишува Ројтерс.

Loading...

Во интервју за новинската страница на РБЦ во средата, Виктор Соболев, пензиониран генерал-полковник и пратеник во рускиот парламент, ја бранеше забраната за носење брада, паметни телефони и таблети бидејќи ја смета за елементарен дел од воената дисциплина.

Кадиров: Коментарот за брадата е јасна провокација

Кадиров, кој има брада, на Телеграм напиша дека Соболев има многу слободно време.

Чеченскиот лидер вели дека неговите претежно муслимански војници носат бради како дел од нивната религиозна должност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина и Франција потпишаа меморандум за набавка на радари

„Соболев очигледно нема што да прави освен повторно да го прочита воениот кодекс на однесување, неговиот коментар е јасна провокација“, рече Кадиров.

Пригожин: Коментарите на Соболев се апсурдни

Шефот на групата Вагнер, Пригожин, чиј раскол со рускиот естаблишмент кој е наклонет кон одбраната стана јавен во последните недели, вели дека коментарите на Соболев се апсурдни.

„Тоа се архаизми од 60-тите“, коментира тој.

Кадиров и Пригожин, чии сили во Украина дејствуваат главно независно од високата команда, станаа поискрени во критиките кон руското воено раководство откако војската на Москва претрпе серија порази есента.

Loading...

Двајцата формираа премолчен сојуз, интензивирајќи ја нивната меѓусебна критика на военото раководство и повикувајќи на поагресивно продолжување на војната во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Западот ја поддржува Украина за да стави крај на руското прашање

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.