Каде живеат најубавите, а каде најгрдите луѓе во светот?


Веб-страницата beautifulpeople.com од САД ја објави годишната листа за убавина, во која се тврди дека Ирците се меѓу најгрдите мажи во светот, а Германките меѓу жените.

На веб-страницата од Лос Анџелес се наведува дека само убави луѓе можат да им се придружат, а имаат повеќе од пет милиони членови.

Loading...

Врвните листи за убавина работат според тоа колку одобренија добиваат барања од корисници кои сакаат да им се придружат, според „Дејли меил“.

Еве колку луѓе од секоја земја се одобрени за пристапување кон избрано општество:

Во проценти

Жени

1. Норвешка – 71%

2. Шведска – 62%  

3. Исланд – 61%

4. Бразил – 45%

5. Аргентина – 43%

Loading...

6. Ирска и Франција – 35%

7. САД – 32%

8. Канада – 26%

9. Италија – 23%

10. Русија – 22%

11. Шпанија – 21%

12. Австралија – 19%

13. Литванија и Португалија – 16%

14. Велика Британија, Индија, Кореја, Кина, Турција – 15%

15. Германија – 13% 18.

Loading...

Мажи

1. Шведска – 60%

2. Бразил – 41%

3. Данска – 40%

4. Италија – 37%

Loading...

5. Португалија – 35%

6. Аргентина – 32%

7. Норвешка – 27%

8. Шпанија – 25%

9. САД – 24%

Loading...

10. Канада – 23%

11. Австралија – 22%

12. Франција и Германија – 20%

13. Кореја – 18%

14. Кина – 17%

Loading...

15. Јапонија – 15%

16. Индија – 11%

17. Британија и Русија – 9%                   

18. Полска – 7%

 19. Ирска – 6%

Loading...

Иако луѓето како Пирс Броснан и Колин Фарел можат да измамат воздишки кај мнозинството луѓе ширум светот, само шест проценти од ирските мажи се одобрени да се приклучат на пребирливото друштво за убавина.

Од друга страна, и покрај убавите врвни модели како Хајди Клум и Клаудија Шифер, германските жени се на дното на списокот на дами на кои им е одобрено да се приклучат на страницата. Само 13 проценти.

Страницата во ЛА, исто така, откри дека резултатите што ги постигнале ирските мажи се најлоши во историјата на годишните врвни листи за убавина, со ирските жени меѓу шесте најпосакувани дами во светот, блиски до Французинките и Американките.

Најпривлечни се жените од Даблин, а потоа и од Корк, Голвеј и Белфаст. Најтешкото ќе поминат жените од Лимерик.

Германците, за разлика од нивните сонародници, се исто така високо на списокот со Французите, а дури 20 проценти од нивните побарувања се одобрени.

– Постојат многу примери на исклучително убав Ирец во Холивуд, како што се Силијан Марфи, Колин Фарел, Мајкл Фасбендер и Џејми Дорнан. Но, тие се исклучок, а не правило. Кога ќе го погледнете нашиот врвен список, Ирците веројатно се најгрдиот народ во светот – истакна Грег Хоџ, директор на „BeautifulPeople“.

Loading...

Тој додаде дека ирските жени го подобруваат националниот просек.

– Проверивме зошто ирските жени се искачуваат по скалилата за убавина додека Ирците одат надолу, и откриваме дека кај нас доаѓаат многу жени од Даблин, а оваа област е позната по убави жени. Од друга страна, повеќето од мажите кои контактираат со нас живеат во околината на Белфаст и Галвеј, а тоа се повеќе рурални области кои историски биле населени со помалку привлечни луѓе – рече тој.

Во просек, само еден секој петти барател за пристап право да влезе на страницата, но кога станува збор за скандинавските нации, просекот е поголем.

Дури 70% од Норвежаните, 62% од Швеѓаните и 61% од Исланѓаните немаат проблем со пристапот.

Швеѓаните носат високи 60% од прифатените побарувања, а следуваат со 41% Бразилците и 40% Данците.

Loading...

Грег Хоџ го основаше BeautifulPeople.com во 2002 година и оттогаш постојано ги бранеше високите критериуми што ги има страницата при изборот на луѓе што ќе може се сретнат на неговата платформа.

Говорејќи на телевизиско шоу во 2015 година, тој рече дека тие ја дефинираат убавината на демократски начин и дека благодарение на нив илјадници парови се венчале и имаат деца.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *