Јужна Кореја: Проектилите што ги истрела Северна Кореја се советско оружје од 60-тите години

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја соопшти дека утврдила дека остатоците од севернокорејската ракета истрелана кон југ минатата недела укажуваат дека станува збор за противвоздушно оружје од советската ера, кое датира од 1960 година, пишува АП.

Loading...

Јужнокорејското Министерство за одбрана соопшти дека ги анализирало остатоците од ракетите пронајдени од водите во близина на источната поморска граница на Кореја.

Тие тврдат дека анализата покажала дека станува збор за една од севернокорејските ракети земја-воздух SAD-5.

Министерството објави дека сличен проектил користела руската армија за да изврши копнени напади за време на инвазијата на Украина.

Северна Кореја минатата недела истрела над 20 проектили

Ракетата, која беше една од над 20-те проектили истрелани од Северна Кореја минатата среда, полета во правец на населен јужнокорејски остров.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цела Италија во опасност од лизгање на земјиште

Таа слета во близина на напнатата морска граница меѓу двете Кореи и ги активираше сирените за воздушен напад и ги принуди жителите на островот Улеунг да се евакуираат.

Јужнокорејското Министерство за одбрана соопшти дека „силно го осудува севернокорејското истрелување на СА-5“, што го гледа како кршење на меѓукорејскиот воен договор за деескалација од 2018 година.

Минатата недела Северна Кореја истрела десетици проектили, вклучително и интерконтинентална балистичка ракета што предизвика предупредување за евакуација во северна Јапонија.

Loading...

„Не би му користело на лидерот на Северна Кореја да открие какви ракети има неговата земја“

Северна Кореја ги истрела проектилите поради заедничка воздушна вежба меѓу САД и Јужна Кореја, која Северна Кореја ја опиша како „проба за инвазија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Коосновач на компанија за криптовалути ненадејно почина на 30 години

Некои експерти велат дека е можно Северна Кореја да посегнала во својот попис на постаро оружје за да продолжи да лансира проектили.

Лансирањето го зголеми рекордното темпо на тестирање оружје на Северна Кореја оваа година. Ким Џонг-ун ја користи ситуацијата создадена од руската војна во Украина со цел да го забрза развојот на оружјето на Северна Кореја и да го зголеми притисокот врз САД и нивните сојузници, пишува АП.

„Севернокорејците би сакале да го покажат својот опсег на ракетна технологија преку овие тестови, но не сите лансирања треба да ги откриваат најновите технолошки достигнувања. Можеби е во интерес на Северна Кореја да задржи некои од нејзините современи способности во резерва и да ги тестира на пригоден начин. Ким игра игра, а не би било во негова корист да ги открие сите негови карти, односно различните типови на проектили што ги има неговата земја“, рече Су Ким, безбедносен аналитичар во корпорацијата RAND со седиште во Калифорнија. АП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден ги ублажува санкциите кон Венецуела

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.