Ја викале кит, имала 171 килограм, а потоа презела се во свои раце и доживеала неверојатна трансформација

Сподели со своите пријатели

Кејси Канади (25) од Ајова вели дека храната отсекогаш била нејзин „центар на светот“. Јадела крофни за појадок, планирала што ќе јаде во секое време, трпела среќни и тажни моменти со храната.

Loading...

– Ниту мајка ми и јас немавме желба и енергија да готвиме, така што нашето семејство отсекогаш живеело на брза храна и достава. Пред неколку години, редовно јадевме крофни за појадок. Ние би продолжиле да јадеме големи порции брза храна, закуски и слатки во текот на целиот ден – вели Кејси.

 

 

Posted by Casey Canaday on Wednesday, January 2, 2019

 

Како резултат, Кејси имала 88 килограми кога имала само 11 години.

– Децата на училиште мислеа дека сум учителка. Едноставно не изгледав како дете. Да не ги спомнувам погрдните прекари како „кит“, „свиња“ и слично. Сепак, тоа не ме повреди толку многу – најголемата навреда би била ако некој ми каже дека сум „симпатична со оглед на мојата тежина“ – вели Кејси.

На 14-годишна возраст, Кејси исто така дознала дека има синдром на полицистични јајници. Во следните години, килограмите добиле дополнителна тежина до 2020 година, кога вагата покажала 171 килограм и Кејси сфатила дека треба да стори нешто што е можно побрзо.

Loading...

 

Posted by Casey Canaday on Sunday, June 21, 2020

 

– Требаше да отпатувам за Мексико. Летот трае четири часа, а јас едвај седнав на седиштето. Јас дури и нема да кажам колку ми беше непријатно цело време. Мене ми беше непријатно што не можам да се искачам неколку скалила – вели Кејси, која потоа донесе одлука да оди на операција за стеснување на желудникот. Пред тоа, таа била на диета за да ги изгуби почетните 25 килограми, а потоа закажала операција. После тоа, килограмите почнале да исчезнуваат.

 

 

Posted by Casey Canaday on Sunday, February 14, 2021

 

– Пресреќна сум што конечно можам да уживам во работите што не можев да ги направам порано поради тежината. Моите најголеми победи не се поврзани со бројот на вагата, туку со новите можности – на пример, бев пресреќна кога за прв пат конечно можев да се завиткам во крпа. Беше неверојатна среќа кога првпат можев да ги прекрстам нозете – заклучува таа.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *