Израелската војска цела ноќ изведувала напади врз Газа (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Нападите што израелската армија ги изврши врз блокираниот Појас Газа од 7 октомври продолжуваат веќе 39 дена.

Loading...

Официјалната палестинска агенција ВАФА објави дека израелската армија во текот на ноќта извршила интензивни воздушни напади врз Појасот Газа.

Во нападот на израелските авиони врз куќата на семејствата Ал-Ага и Абу Џамиза на истокот на Кан Јунис загинаа 10 лица, повеќето деца.

Наведено е дека во нападот има и повредени лица.

Според соопштението објавено на Телеграма на каналот Ал Акса, шест лица загинаа, а голем број се ранети како резултат на бомбардирањето на куќата на семејството Ес-Севарика во близина на училиштето Ал-Фахура во Џабалија, бегалски камп.

Беше објавено дека во бомбардирањето на бегалскиот камп Џабалија загинале палестинските одбојкари Хасан Зајтер и Ибрахим Касие.

Констатирано е дека во нападите кои траеле цела ноќ целосно се уништени 12 куќи во Џабалија, а загинале десетици луѓе.

Од 7 октомври Израел извршува жестоки напади врз Појасот Газа, при што загинаа најмалку 11.240 Палестинци, меѓу кои 4.630 деца и 3.130 жени, а беа повредени повеќе од 28.200 луѓе.

Loading...

На Западниот Брег и Ал-Кудс, израелските сили и еврејските доселеници убија 193 Палестинци.