Израел: Зазедовме клучно упориште на Хамас по долга битка (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Израелските одбранбени сили соопштија дека обезбедиле клучно упориште на Хамас по 10-часовна битка.

Loading...

Соопштено е дека војниците на бригадата Нахал, една од главните пешадиски единици на ИДФ, обезбедиле „упориште“ во Џабалија на северот на Газа.

ИДФ соопшти дека е вклучена во борбите „над и под земја“, што укажува на тоа дека Хамас можеби користел дел од својата огромна мрежа на тунели за време на битката.

„Борците го завршија преземањето по 10 часа борби, при што ги елиминираа терористите, запленија многу оружје, открија шахти од тунелот на терористите, вклучително и окното лоцирано во близина на градинка и кое води до обемна подземна рута“, се вели во соопштението.

Тие велат дека пронашле „значаен оперативен материјал“ поврзан со идните планови на Хамас, но не наведоа детали.

Хамас допрва треба да признае дека битката се случила.

ИДФ, исто така, сподели голем број слики, но директно не соопшти дека се направени за време на оваа битка, а локацијата не е потврдена.

 

Loading...