Израел зазеде клучен пункт на Хамас (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Мануел Фабијан, воен дописник на „Тајмс оф Израел“, ја објави најновата снимка од израелските одбранбени сили (ИДФ).

Loading...

Тој во објава на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер) наведе дека 14-та оклопна резервна бригада зазеде клучен пункт на Хамас во северниот дел на Појасот Газа.

Се вели дека ова упориште на палестинските екстремисти, познато како Outpost Palestine, го користел Хамас како полигон за обука додека се подготвувал за напади врз Израел.

„Иако ова беше маскирано како обична сала за обука, терористите го користеа оваа пункт за извршување терористички активности“, се вели во соопштението на ИД.

Во него се наведува дека припадниците на 14-та бригада, со поддршка на воздухопловните сили и артилерија, воделе битка со Хамас за контрола на овој пункт.

ИДФ соопшти дека израелските трупи, откако ја зазеле палестинската банда, пронашле отвори што водат до подземни тунели, експлозивни направи и мини.

 

Loading...