Израел планирал многу поголем напад врз Иран, зошто се откажал?

Сподели со своите пријатели

Нападот на Израел врз Иран минатиот петок првично требало да биде многу поголем, но израелските лидери решиле да попуштат под притисок на нивните сојузници.

Loading...

Како што пишува „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на три анонимни извори блиски до властите во Тел Авив, Израел се откажал од плановите да изврши многу поефективен контра напад против Иран по дипломатскиот притисок од САД, нивниот најголем сојузник.

Притисокот врз Израел беше извршен од други сојузници, најмногу поради тоа што претходниот ирански напад врз Израел беше успешно одбиен, т.е. уништени се огромното мнозинство ирански ракети и беспилотни летала.

Израелските лидери првично размислуваа да бомбардираат неколку воени цели низ Иран минатата недела, вклучително и цели во близина на главниот град Техеран, како одмазда за иранските напади врз Израел на 13 април.

Напад од такви размери за Иран би бил многу потешко да се спречи, зголемувајќи ги шансите за силен ирански контранапад што би можел да го доведе Блискиот Исток на работ на голем регионален конфликт.

На крајот – откако американскиот претседател Џозеф Бајден, заедно со британскиот и германскиот министер за надворешни работи, го повикаа израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да спречи поширока војна – Израел се одлучи за поограничен напад во петокот, избегнувајќи значителна штета и намалувајќи ја веројатноста за ескалација, барем засега.

Сепак, според израелските власти, нападот му ја покажа на Иран широчината и софистицираноста на израелскиот воен арсенал.

Наместо да испрати борбени авиони во иранскиот воздушен простор, Израел во петокот истрелал мал број проектили од авион позициониран неколку стотици милји западно од него, според израелските власти и двајца високи западни претставници информирани за нападот.

Loading...

Израел, исто така, испрати мали нападни беспилотни летала, познати како квадрокоптери, за да ја збунат иранската противвоздушна одбрана.

Воените објекти во Иран беа нападнати од вакви беспилотни летала неколку пати во последните години, а Иран во неколку наврати изјави дека не знае кому му припаѓаат беспилотните летала – тврдење кое се толкува како неподготвеност на Иран да одговори на таквите напади.

Во петокот, една ракета погоди батерија за противвоздушна одбрана во стратешки важен дел на централен Иран, додека друга експлодираше во воздух.

Израелски официјален претставник рече дека израелските воздухопловни сили намерно ја уништиле втората ракета кога станало јасно дека првата ја достигнала целта, за да избегне да предизвика преголема штета.

Еден западен функционер рече дека е можно ракетата едноставно да не функционирала.

Официјалните лица рекоа дека намерата на Израел била да му дозволи на Иран да не мора да преговара поради малата штета предизвикана, истовремено сигнализирајќи дека Израел развил способност да го нападне Техеран без да влезе во неговиот воздушен простор.

Израел, исто така, се надеваше дека ќе покаже дека може да ги погоди тие батерии во дел од централниот дел на Иран во кој се наоѓаат неколку големи нуклеарни постројки, вклучително и локацијата за збогатување ураниум во Натанц, навестувајќи дека може да стигне до тие капацитети доколку се обиде. Израелската армија одби да ги коментира наводите.

Патот до директни напади меѓу Иран и Израел започна на 1 април, кога Израел истрела ракета врз комплексот на иранската амбасада во Дамаск, Сирија, при што загинаа седум ирански функционери, вклучително и тројца високи воени лидери.

Loading...

Иран не возврати по неколку слични напади во минатото, поради што израелските власти, велат тие, веруваат дека би можеле да продолжат со таквите напади без значителен одговор од Иран.

Овој пат беше поинаку. Во рок од една недела, Иран користеше приватни канали за да им сигнализира на соседите и странските дипломати дека неговото трпение го достигнало својот крај и дека ќе одговори со голем удар против Израел.

Тоа беше првиот напад врз Израел од иранска територија. Во текот на неделата на 8 април, Израел почна да подготвува два големи воени одговори.

Првата беше одбранбена операција за блокирање на очекуваниот ирански напад, координирана со американската Централна команда – нејзиниот врховен командант, генерал Мајкл Е. Курил, кој го посети Израел таа недела, како и воени претставници од Франција, Велика Британија и Јордан.

Втората беше масовна офанзивна операција што требаше да се започне доколку се реализира ирански напад.

Израелското разузнавање првично веруваше дека Иран планира да нападне со „рој“ големи беспилотни летала и до десет балистички ракети.

Како што одминуваше неделата, таа проценка се искачи на 60 проектили, поттикнувајќи ја желбата на Израел за силен контранапад.

Воените и политичките лидери на Израел почнаа да разговараат за контранапад што би можел да започне веднаш штом Иран ги истрела беспилотните летала – дури и пред да се знае колкава, доколку има, штета ќе предизвикаат.

Loading...

Планот беше претставен пред израелскиот воен кабинет од страна на началникот на Генералштабот на армијата, генерал-полковник Херзи Халеви и неговиот началник на воздухопловните сили, Томер Бар, рано во петокот, на 12 април – два дена пред иранскиот напад. Но, плановите на Израел се сменија по иранскиот напад. Нападот беше уште поголем од очекуваното: со повеќе од 100 балистички ракети

Но, плановите на Израел се сменија по иранскиот напад. Нападот беше дури и поголем од очекуваното: со повеќе од 100 балистички ракети, 170 беспилотни летала и околу 30 крстаречки ракети, беше еден од најголемите баражи од ваков вид во воената историја.

Но, одбраната на Израел, која беше координирана со пилоти од САД, Велика Британија, Франција и Јордан, ги собори повеќето од ракетите и беспилотните летала, а штетата беше ограничена на земја, намалувајќи ја потребата за брза реакција.

Пресвртна точка беше телефонскиот разговор рано наутро меѓу премиерот Нетанјаху и претседателот Бајден, за време на кој шефот на Белата куќа го охрабри израелскиот лидер да ја третира успешната одбрана како победа која не бара натамошен одговор.

Премиерот Нетанјаху го заврши разговорот согласувајќи се дека не е потребна итна одмазда.

Следниот ден, израелската влада почна да им сигнализира на странските сојузници дека сè уште планира да одговори, но само на ограничен начин што беше далеку од она што претходно го планираше.

Loading...

Наместо широк контранапад што ќе ги наведе иранските лидери да веруваат дека немаат друг избор освен да одговорат на таков начин, тие се согласија на план за кој се надеваа дека ќе им даде поента на иранските власти без јавно да ги понижува.

Странските претставници продолжија, без успех, да го охрабруваат Израел воопшто да не реагира.

Израел конечно го изврши нападот рано во петокот, иранските власти се фокусираа на мали беспилотни летала наместо на проектили и го минимизираа нивното значење.

Официјални лица во Техеран, исто така, во голема мера избегнаа директно да го обвинат Израел за нападот.

Тоа, заедно со одлуката на Израел да не преземе одговорност за тоа, помогна да се намали ризикот од ескалација.

Loading...