Израел го обвини Иран за напад со дрон врз танкер

Сподели со своите пријатели

Израел го обвини Иран дека извршил напад со дрон камиказа врз танкер со нафта во близина на брегот на Оман, објави Си-Ен-Ен.

Loading...

Беспилотно самоуништувачко летало го нападна танкерот „Циркон Пацифика“ под либериско знаме, кој носел црвен дизел во вторникот околу 22 часот, но не предизвикал поголема штета, изјави американски воен претставник.

Оперативната компанија на овој брод „Eastern Pacific Shipping“ од Сингапур соопшти дека нема извештаи за повредени, но дека има помали оштетувања на трупот на бродот, со тоа што не се излева нафта, ниту пак пука вода. во внатрешноста на бродот и наведува дека бродот удрил на околу 240 километри од брегот на Оман, јавува Асошиејтед прес (АП).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Без учество на Техеран во истрагата на ОН за репресијата на учесниците на протестите

Неименуван израелски функционер изјави дека е користен иранскиот „самоуништувачки дрон HESA Shahed 136, кој се користи во Украина“.

„Ова го гледаме како иранска провокација во Заливот. Тоа не е напад врз Израел, тоа е нешто што тие обично го прават во Заливот обидувајќи се да ги дестабилизираат и главно да влијаат на настаните на Светското првенство“, рече израелски функционер, кој побара да остане анонимен поради „деликатната ситуација“.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека Иран најверојатно стои зад нападот со беспилотно летало, кој нема никакво оправдување, велејќи дека тоа е „последниот (напад) во шема на такви акции и пошироки дестабилизирачки активности“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден ги ублажува санкциите кон Венецуела

„По прегледувањето на достапните информации, уверени сме дека Иран најверојатно го извршил овој напад користејќи беспилотно летало што сè почесто го користи директно и преку своите посредници низ Блискиот Исток и се шири во Русија за употреба во Украина“, рече Саливан.

Тој предупреди дека оваа акција го загрозува меѓународниот превоз, трговија и „слободата на навигација во овој клучен воден пат“.

Loading...

Нападот се случи неколку часа откако американската морнарица соопшти дека пронашла 70 тони компоненти за ракетно гориво скриени меѓу вреќи со ѓубриво на брод кој од Иран пловел за Јемен, голема заплена што потенцијално може да ја наруши програмата за балистички ракети на Хутите, која ја поддржува Иран. .

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран: Имаме докази дека Западот е вмешан во протестите