Избришна изјавата на Фон дер Лајен во која тврди дека загинале 100.000 украински војници

Сподели со своите пријатели

Тврдењето на Урсула фон дер Лајен дека Украина изгубила повеќе од 100.000 луѓе во конфликтот со Русија е избришано од Твитер профилот на претседателот на Европската комисија.

Loading...

Европската комисија потврди дека ја отстранила информацијата за 100.000 загинати украински војници од видео пораката и писмената изјава на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Голема благодарност до оние кои укажаа на неточноста на податоците објавени во првата верзија на видео пораката. Проценката искористена од надворешни извори требаше да се однесува на загубите, односно на загинатите и ранетите и да ја покаже бруталноста на Русија“, изјави на Твитер портпаролката на Европската комисија, Дана Спинант, пренесе Тас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бруталноста на рускиот Вагнер на бојното поле во Украина

Во првично објавеното видео и писмената изјава, Урсула фон дер Лајен изјави дека „повеќе од 100.000 украински војници и повеќе од 20.000 цивили загинале“ од почетокот на војната, но таа реченица е отстранета два часа подоцна и од видео пораката и писмената изјава.

Во Киев се спротивставија на оваа бројка, наведувајќи дека останува на претседателот Володимир Зеленски и на украинските претставници да презентираат такви бројки.

Сергеј Никофоров, портпарол на украинскиот претседател, за украинските медиуми изјави дека таквите „чувствителни“ информации треба да ги објават само највисокиот воен командант на земјата, генерал Валериј Залужни, министерот за одбрана Алексеј Резников или самиот претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски генерал: САД вршат експерименти со ХИВ врз украинските војници

Видео изјавата на Фон дер Лејен, која сега е достапна на Твитер, е долга 11 секунди и седум секунди пократка од првично објавената.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...